Sosyalizm Kazanacak!
/ İşçinin Yolu / VİDEO HABER – İran'da İşçi Eylemleri Büyüyor: Haft Tappeh'de Son Durum

VİDEO HABER – İran'da İşçi Eylemleri Büyüyor: Haft Tappeh'de Son Durum

on 19 Kasım 2018 - 15:27 Kategori: İşçinin Yolu, Manşet

Haft Tappeh İşçi Temsilcisi Esmaeil Bakhshi


İran’da uzun süredir mücadele eden Haft Tappeh şeker kamışı fabrikası işçileri günlerdir kitlesel bir şekilde birlikte sokaklara dökülüyor. Haft Tappeh’de özelleştirmeye karşı fabrikanın ve bütün malvarlıklarının tekrar kamulaştırılması talebi yükseliyor. Eylemlerde çekilen videolarda kitlesellik ve coşku göze çarpıyor. Eylemlere karşı rejimin cevabı ise baskı oldu: İşçi temsilcisi Esmaeil Bakhshi ve çok sayıda işçi gözaltına alındı. Ancak işçilerin gözaltına alınması birçok başka işyerindeki işçinin de protestosuna yol açtı.

Haft Tappeh işçilerinin Cumartesi günü aileleriyle birlikte gerçekleştirdikleri kitlesel eylemin ardından önce fabrika işçilerinin seçilmiş lideri Esmaeil Bakhshi gözaltına alındı. Sonrasında ise gözaltı sayısının 23 kişi olduğu öğrenildi.
Haft Tappeh İşçileri İle Dayanışma Eylemleri
İran rejimi, Haft Tappeh işçilerinin eylemini engellemek için gözaltı terörüne başvurdu. Fakat bu durum ilk elden rejimin aleyhine sonuçlar doğurdu. Dün çok sayıda fabrika ve işyerinde Haft Tappeh işçileri ile dayanışma eylemi gerçekleştirildi. Yol yapım ekipmanları üreten HEPCO fabrikasında çalışan işçiler, gerçekleştirdikleri eylemde “Hepimiz Haft Tappeh işçilerinin yanındayız!” dedi. Dün eylem yapanlar arasında Ahvaz çelik fabrikası işçileri, Ilam petrokimya işçileri, Kermanşah’da bir grup öğretmen, kamyon şoförleri yer alıyor.
Bugün ise Ahvaz çelik fabrikası işçileri bugün yüzlerce kişilik yürüyüş ile Haft Tappeh işçilerine özgürlük talep eden bir eylem gerçekleştirdi. Ahvaz işçileri eylemde “Gözaltındaki Haft Tappeh İşçilerine Özgürlük!” sloganı attı. Yapılan konuşmada “Polis dün Haft Tappeh işçilerini gözaltına aldıysa, yarın bizi gözaltına almaya çalışacak. Sonuna kadar Haft Tappeh işçilerinin yanında olacağız. Ve haykırıyoruz: Haft Tappeh işçilerine özgürlük!”.
Haft Tappeh işçileri ve aileleri ise bu sabah İran saatiyle 07.00’de Valilik binası önünde eylem gerçekleştirdi.

Gözaltına alındığı öğrenilen işçilerden bazılarının isimleri şöyle: Mslem Armand, Pouya Bashmeh, Sased Mansouri, Jalil Ahmadi, Azim Sorxeh, Mehdi Davoudi, Saaed Alkasir, Alizadeh, Omid Azadi, Hasan Fazeli, Samir Ahmadi, Salamatnia, Emad Kasir, Mahmoud Saadi, Mouhamad Xanifar, Xaled Tamimi, Iman Axzari, Sepideh Qalian (kadın gazeteci).
Haft Tappeh İşçi Şurası
Haft Tappeh işçilerinin seçilmiş temsilcilerinden oluşan “şura”sı (işçi konseyi) var. Benzeri girişimler Ahvaz çelik gibi başka yerlerde de mevcut. İşçilerin konsey örgütlenmesi büyük ölçüde ekonomik taleplere yaslanıyor. Fakat yine kimi zaman işçi temsilcileri konuşmalarında “gerekirse ülkeyi bile yönetip düzeltebiliriz” şeklinde ifadelerde de bulunuyor. Şimdilik açık bir politik önderlik bulunmasa da işçilerin öne çıkanları arasında ileri fikirlerin geliştiği göze çarpıyor.
Gözaltına alınan işçi lideri Bakhshi, 19 Ağustos’ta fabrikadaki bir eylemde şunları söylemişti: “Şu an İran’daki durumu sadece işçi şuraları kurtarabilir. Devletin bütün işlerini işçi şuraları görmeli. Ekonomik sorunları çözebilecek tek alternatif işçi şuralarıdır. Başımızdaki sorunların neden kaynaklandığımızı sorduğumuzda ‘ülkedeki durum’u bahane gösteriyorlar. Soruyoruz ‘işçiler mi bu duruma getirdi ülkeyi ki işçiler fedakârlık yapsın?’. Bizi sömürenlerin suçlarını işçi sınıfı çekmek zorunda değil.”
İran Genelinde Emekçiler Mücadelede
İran genelinde öğretmenlerin eylemleri de devam ediyor. Birkaç gündür öğretmenler grev ve eylemler yapıyor.
Bu arada Tahran ve Yöresi Otobüs Şirketi İşçileri (Vahed) Sendikası’na karşı rejim tarafından sarı bir sendika kurularak ulaşım işçilerinin sendikal örgütlülüğü engellenmeye çalışılıyor. Vahed Sendikası yöneticileri, rejimin bu hamlesine karşı örgütlü güçlerini korumak için mücadele ediyor.

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı