Sosyalizm Kazanacak!
/ Ekonomi / Kâhin Gibi Bakan! Hakikaten Ekonomi Coşuyor!

Kâhin Gibi Bakan! Hakikaten Ekonomi Coşuyor!

on 21 Kasım 2017 - 10:43 Kategori: Ekonomi, Gündem

27 Ekim Cuma günü Ekonomi Bakanı Zeybekçi, “Ekonomimiz iyi durumda. Coşmuş olan ve daha da coşacak bir ekonomimiz var” demişti. Zeybekçi’nin ironi (!) yaptığını hiçbirimiz anlamamışız! Dolar 3.95’i gördü. Bu bir rekor. Ekonomi coşmaya devam ediyor!

Financial Times’ın ekonomi sayfasına göre ekonominin böylesine hızlı “coşmasının” sebebi Tayyip Erdoğan’ın sert politikaları. Gazeteye göre ABD ile gerilim de ekonomiyi ciddi anlamda etkiliyor. Türkiye ile ABD arasındaki gerilimin ve Merkez Bankası’nın enflasyonla mücadele yeteneğine yönelik endişelerin yeniden artması doları arttırıyor.

Gazete, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ’ın Bakanlar Kurulu sonrası ABD’yi suçlayıcı bir açıklama yaptığına da dikkat çekiyor.

Bozdağ, “Rıza Sarraf davası Türkiye’ye dönük açık bir kumpastır” demiş, bu açıklama sonrası Dolar/TL kuru 3,92’yi görmüştü.

Financial Times, doların en son bu seviyeye, yatırımcıların, Tayyip Erdoğan’ın siyasi kontrolünü artırmaya yönelik girişimlerinden ürktükleri yaklaşık 10 ay önce çıktığını belirtiyor.

Gazetenin dikkat çektiği bir diğer nokta da Türkiye’de Türk Lirası cinsinden 10 yıl vadeli hazine tahvillerinin faizinin Pazartesi günü bir ara % 13’ü aşarak rekor seviyeye çıkması.

bolsevik.org

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı