Sosyalizm Kazanacak!
/ Emekçiden / Üç İşçi Örgütünden 1 Mayıs Açıklaması

Üç İşçi Örgütünden 1 Mayıs Açıklaması

on 28 Nisan 2020 - 15:46 Kategori: Emekçiden

Tekstil İşçileri Güç Birliği, Turizm Otel Restoran Eğlence ve Spor İşçileri Sendikası (TORES-İŞ), Enerji ve Santral İşçileri Sendikası (ES-İŞ) ortak bir açıklama yaparak 1 Mayıs’da işçi sınıfının güç birliğini büyütme çağrısı yaptı. Açıklamada patronların ve AKP’nin salgın fırsatçılığı ile patronların düzeninin dünya çapındaki krizi ele alınırken, 1 Mayıs 2020 için talepler etrafında balkonlardan, evlerden ses çıkarılması çağrısı yapılıyor. Öne çıkan talepler ise acil işler dışında üretimin durdurulması, bütün işçilere ücretli izin ve patronlardan servet vergisi alınması oldu.

Açıklamanın tamamı şöyle:

 

Sömürüye, Yoksulluğa, İşsizliğe Karşı YAŞASIN 1 MAYIS!

Bu yıl 1 Mayıs’ı koronavirüs pandemisi altında karşılıyoruz. Tam da bu salgın nedeniyle, bu yıl 1 Mayıs bir kat daha önemli hale gelmiş durumda.

***

Salgını fırsat bilen patronlar, haklarımıza daha çok saldırıyor: işten çıkarmalar, ücretsiz izin dayatmaları, zorunlu veya acil olmayan sektörlerde salgına rağmen çalıştırma…

Hükümet ise sadece patronlar sınıfını kurtarma derdinde. Açıklanan ekonomi paketlerinde bankalara, holdinglere, ihracatçılara, havayolu şirketlerine vb. birçok kıyak yapılıyor. Oysa milyonlarca işçi için tek bir dişe dokunur önlem yok!

Patronlar ve siyasi temsilcileri, el ele verip bizleri kısa çalışma ödeneği adı altında asgari ücretin altında bir gelire; daha da kötüsü fiilen ücretsiz izin uygulaması ile dayatılan 1177 TL sefalet ücretine mahkum etmiş durumda.

***

Öte yandan görüyoruz ki, patronların düzeni tel tel dökülüyor. Sadece Türkiye’de de değil. İtalya’da, Fransa’da, ABD’de, İran’da, Lübnan’da, Hindistan’da… Kısacası bütün sermaye dünyası duvara toslamış durumda. Ve tabii ki, patronlar sınıfı ve iktidarları, bu krizin bedelini biz işçilere ödetmeye çalışıyor, yine her yerde!

İşte bu tıkanma ve kriz hali, tek başına salgının bir sonucu değil. Bu kriz, kapitalizmin ve işçi düşmanı, otoriter iktidarların krizi. Her zaman olduğu gibi, faturayı kimin ödeyeceğini de bir kez daha sınıf mücadelesi belirleyecek. Unutmayalım ki salgınla beraber derinleşen ekonomik kriz ve sonuçları, uzun süreli olacak. Bu yüzden krizin bedelini ödemek istemiyorsak, mücadelemizi bugünden tezi yok büyütmek zorundayız.

***

Tüm bu koşullarda, 1 Mayıs 2020, mücadelemiz için kritik bir dönemeç olacak. Fiziksel sınırlılıkları dikkate alınca, bu yıl 1 Mayıs’ta sokaklarda buluşamayacak olsak da her neredeysek orada, taleplerimizi haykırmak, eşimize, dostumuza, iş arkadaşımıza anlatmak ve ses çıkarmak zorundayız.

Bütün konfederasyon ve emek güçlerinin birlikte organize edeceği bir ışık açma-kapama, ses çıkarma ve balkon seslenişleri ile 1 Mayıs 2020’yi bulunduğumuz her yerde en güçlü şekilde kutlayabileceğimize inanıyoruz ve herkesi bu konuda sorumluluk almaya davet ediyoruz.

***

Taleplerimiz İçin GÜÇ BİRLİĞİMİZİ Kuralım!

  • Acil işler dışında üretim durdurulsun!
  • Bütün işçilere ücretli izin!
  • Emekçi halkın ihtiyaçlarını ve salgına karşı mücadeleyi karşılamak için patronlardan servet vergisi alınsın!

YAŞASIN 1 MAYIS!

Enerji ve Santral İşçileri Sendikası (ES-İŞ)
Tekstil İşçileri Güç Birliği
Turizm, Otel, Restoran, Eğlence ve Spor İşçileri Sendikası (TORES-İŞ)

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı