Sosyalizm Kazanacak!
/ Gündem / Tayyip Ağzındaki Baklayı Çıkardı

Tayyip Ağzındaki Baklayı Çıkardı

on 5 Temmuz 2016 - 22:24 Kategori: Gündem
Facebooktwitterlinkedin

ImageHandler

İstanbul’da bayramlaşma etkinliğine katılan Tayyip Erdoğan Suriyeli mültecilere vatandaşlık verilmesi tartışması konusunda ağzındaki baklayı ve , gerçek niyetini ortaya döktü.

Göçmenleri uzun yıllardır Suriye’deki savaşın devamı için elinde koz olarak tutan, mağduriyet edebiyatını  bizat kendisi mağdur ettiği milyonlarca insan üzerinden sürdüren Erdoğan, üç milyon Suriyeli göçmen için AB ile sıkı pazarlığa da girmişti. Dış siyaset kozu olarak  kullanılan savaş mağduru halkları kuruş kuruş pazarlık ile AB kapısında perişan etmişti.  Son günlerde Suriyeli göçmenlere vatandaşlık hakkının verilmesi konusu hararetle tartışılıyorken Erdoğan göçmenlere yönelik gerçek düşüncelerini de ortaya döktü ve bugün ağzındaki baklayı  çıkararak şöyle söyledi:

“Sığınmacıların içinde çok kalifiye insanlar var, kalifikasyonu yüksek insanlar var, kariyer sahibi insanlar var. Biz almayalım da İngiltere’ye, Kanada’ya, şuraya, buraya mı gitsin. Bak biz ayrım yapmıyoruz. Buyrun Ukrayna’dan Ahıskalı kardeşlerimizi ne yaptık, Ahıska Türklerini aldık, Erzincan’a, Üzümlü’ye yerleştirdik. Yine gelsin yine alacağız. 780 bin kilometrekare bu vatan topraklarının içinde yeter ki ‘bu vatana ben de sahibim, ben de bu vatanda yaşayanların birer kardeşiyim’ anlayışında olan kim olursa olsun biz bunları alırız.”

AKP, ucuz emeğe doymak bilmez Türkiye kapitalistlerine milyonlarca göçmenin sudan ucuz emek gücünü altın tepside sunarken “kardeşlik” demagojisi dillerden düşmüyor. Erdoğan, bir an önce AB’ye gitmek isteyen göçmenler için Türkiye’yi cazip hale getirerek milyonlarca Suriyeliyi emek piyasasında tutmak istiyor. Vatandaşlık hakkının gündeme gelmesinin arkasındaki gerçek sebep Erdoğan’ın da ifade ettiği üzere kalifiye ve ucuz göçmen emeğini sömürmeye devam etmek.

Facebooktwitterlinkedin

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı