Sosyalizm Kazanacak!
/ Dünyadan / Suriye'de Son Durum: Cihatçılar "Son Nefeslerinde" Hama'ya Yükleniyor!

Suriye'de Son Durum: Cihatçılar "Son Nefeslerinde" Hama'ya Yükleniyor!

on 19 Eylül 2017 - 15:12 Kategori: Dünyadan, Gündem

ABD, AKP, Körfez Ülkeleri ve cihatçıların en büyük kâbusu, Suriye ordusunun Irak’taki Şii unsurlarla Suriye’nin doğusundaki hatlardan buluşmasıydı. “Kâbus”, her geçen gün gerçeğe dönüşüyor. Suriye Ordusu, “Irak’a açılan kapı” Deyr Ez Zor’u IŞİD’den temizleyerek ilerleyişini sürdürüyor.
Tayyip Erdoğan, Şam’da Cuma namazı kılma hayalleri çoktan suya düştüğü Suriye politikasında dümeni Rusya’ya doğru kırıyor. Astana- 6’da alınan kararlar, AKP’nin geldiği noktanın özeti niteliğinde. AKP iktidarı, İdlib özelinden Suriye geneline Astana- 6 kararlarıyla cihatçıları resmen sattı.
Her şey cihatçıların aleyhinde gelişirken cihatçılar “henüz bitmedi” mesajını vermek için bugün Hama’ya çok büyük bir saldırı başlattı. Hama, Suriye’nin batısında; Humus’un kuzeyinde; Tartus ve Lazkiye’nin doğusunda bulunan önemli bir bölge. Saldırıyı gerçekleştiren grup sayısı oldukça fazla. Nusra da bu grupların içerisinde yer alıyor; hatta başı çekiyor.
Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, çatışmaların şiddetli bir şekilde sürdüğünü belirtirken Lübnan Hizbullah’ına bağlı askerî haber ajansı, Suriye Ordusu ve müttefiklerinin Nusra Cephesi ve bu örgütle ittifak kuran grupların geniş ölçekli saldırısını püskürttüklerini bildirdi.
Suriye iç savaşında, Suriye-İran-Rusya bloğunun eli hiç olmadığı kadar güçlü; cihatçılar ise hiç olmadığı kadar zayıf; fakat bu durum, savaşın hemen biteceği anlamına gelmiyor. Cihatçıların içerisinde kendi politik hattını izleyen gruplar var (Nusra gibi) Uluslararası dengeler ve Suriye sahasındaki gelişmeler aleyhinde ilerlese bile savaştan vazgeçmeyecek olan bu grupların silinmesi zaman alacaktır.
Daha da önemlisi, Suriye sorunu, emperyalist aktörlerin mezhepsel hassasiyetleri kaşımasından kaynaklandığı için hem Suriye özelinde hem de Ortadoğu genelinde bu savaşların son bulması için tek yol “sınıf kardeşliğini” ön plana çıkartmaktır. Diğer tüm yollar, Emperyalizme çıkar. “Mezhepsel yaraların” kaşınamadığı bir Ortadoğu, kanla, katliamla değil kardeşlikle anılacaktır.
bolsevik.org

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı