Sosyalizm Kazanacak!
/ Gündem / SEP: "AKP Eğitimi Bitiriyor"

SEP: "AKP Eğitimi Bitiriyor"

on 19 Eylül 2017 - 13:58 Kategori: Gündem, SEP
Facebooktwitterlinkedin

Sosyalist Emekçiler Partisi’nin eğitim sisteminin niteliksizleştirilmesi ve rejimin yap-boz tahtasına dönüştürülmesi üzerine yaptığı açıklamadır: 

1) TEOG’u getiren sonra da sanki başkası getirmiş gibi konuşan AKP, daha önce de OKS ve SBS’yi getirmemiş miydi? Çocuk oyuncağı gibi eğitim sistemini değiştirip yapboz tahtasına çevirenler çocuklarımızın geleceğini çalmaktadır. 
2) Hiçbir ciddi uzun erimli plan olmadan; okulların açılmasına iki gün, sınava iki ay kala sistem değişikliğini açıklamak bilimsellikten ziyade sorumsuzluk ve keyfilikle açıklanabilir.
3) Türkiye’deki eğitim sistemi baştan sona eşitsizliklerle doludur. Maddi imkanı olan aileler eğitime ortalama ayda 600 TL harcarken yoksullar 1 TL harcayabiliyor. Yani iyi okullara erişim, iyi öğretmenlere, iyi imkanlara erişim yoksul çoğunluğa kapalıdır. En basitinden bir tarafta yüksek donanımlı okullar varken diğer yanda imkânlardan mahrum okullar vardır.
4) AKP iktidarı kaynak transferi ve çeşitli teşviklerle özel okulları güçlendirmekte, eşitsizlikleri körüklemekte, devlet okullarını geri bırakmaktadır. AKP’nin eğitimdeki tek stratejisi okulları özelleştirmek, kalanları da imam-hatipleştirmektir.
5) AKP iktidarı müfredatı bilimsellikten uzaklaştırmış, eğitimin niteliğini sürekli daha da geri götürmüştür. Eğitimde Türkiye’nin dünya sıralamasındaki yeri sürekli gerilemektedir. İran’da bile okutulan evrim okullardan uzaklaştırılmış, “cihat” gibi dinsel aşırılığa alanlar açan konular müfredata sokulmuştur. Irkçı, şoven, dinsel, ayrımcı, cinsiyetçi eğitime HAYIR!
6) Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin zorunlu olması, İmam Hatip liseleri gibi dini eğitim veren kurumlara ve cemaatlere tanınan ayrıcalıklar, ayrımcılık ve toplum mühendisliğidir.
7) Ana dili Türkçe olmamasına rağmen Türkçe eğitim alan milyonlarca çocuk senelerce okuma yazma becerisini geliştiremiyor. ANADİLDE EĞİTİM HAKTIR!
8) TEOG’un yerine not sistemi getirileceği açıklaması rezil bir açıklamadır. Okulların şişirme notlar verdiği bilinmektedir. Okullardaki sınav sistemi hiç de nesnel değildir. Son 15 yıllık hükümet yılında hem değişen müfredatlar ve sistemler, çalınan sorular ve sınav skandalları ele alındığında toplum ciddi manada eğitime güvensizlik duymaktadır.
9) Okullarda şişirme notlardan torpile, öğrencilere müşteri gibi bakılmasından öğretmen açığına kadar çok büyük problemler yaşanmaktadır. AKP iktidarı tüm beceriksizliğiyle bu sorunları büyütmekten başka bir şey yapamamıştır.

Facebooktwitterlinkedin

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı