Sosyalizm Kazanacak!
/ Dünyadan / Dünya Kupası Masum Bir Organizasyon Değil

Dünya Kupası Masum Bir Organizasyon Değil

on 16 Eylül 2017 - 13:35 Kategori: Dünyadan, Gündem

Dünya Kupası 2022 yılında Katar’da yapılacak. Stadyum inşaatları uzun yıllar önce başladı. Bugüne kadar inşaat çalışmalarında birçok işçi hayatını kaybetti. Katar, işçi ölümlerini gizlediği için sağlıklı bilgi alınamıyor. Hatta Katar yönetimi, 2015 yılında şaka gibi bir açıklama yapmış “Katar’da çalışmaktayken ölen göçmen işçilerin hepsinin ölümlerinin yaptıkları işle ilgili olduğu varsayımına dayandığını” belirtmişti.

İnşaatların başladığı ilk günden 2015 Haziran ayına kadar 1.200 işçinin hayatını kaybettiği söyleniyor. (Bu rakam Washington Post gazetesinde yayınlandı) Aynı gazetenin öngörüsüne göre tüm stadyumlar tamamlandığında ölen işçi sayısı 4 bini bulacak.

Stadyumların çoğunda göçmen işçiler çalıştırılıyor. Katar’da göçmen işçileri daha fazla çalıştırmak ve öldürmek için “kafala” yöntemi uygulanıyor. Kafala yöntemini en basit şekilde şöyle anlatabiliriz: Göçmen işçilerin ülkeyi terk etmesi yasak. Yani, stadyumlar bitene kadar işçiler köle gibi çalışmaya mecbur bırakılıyor. Bu sistemin kalkacağı söylendi fakat henüz konuyla ilgili net bir bilgi yok. 

Peki işçiler katledilirken uluslararası futbol organizatörü FİFA ne yapıyor? Hiçbir şey! İzlemekle yetiniyor! Kapitalizm her gün stadyumlar uğruna işçileri katlediyor. Yere batsın spor anlayışınız!

bolsevik.org

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı