Sosyalizm Kazanacak!
/ Devrimci Perspektif / Sur'dan Nusaybin'e Newroz Yaklaşırken – V.U Arslan)

Sur'dan Nusaybin'e Newroz Yaklaşırken – V.U Arslan)

on 11 Mart 2016 - 18:11 Kategori: Devrimci Perspektif, Gündem, V. U. Arslan

images

RTE tek adam yönetimi, 100 gün sonra Sur’da kontrolü sağladı. Özel harekatçılar, mehter ve bozkurt marşlarıyla kentten ayrılarak yeni istikametleri Nusaybin’e yöneldi. Asker, polis, milis ve sivillerden oluşan yüzlerce insanla beraber Sur’un eşsiz tarihi dokusu da yok oldu. Şimdi çatışmalar, Nusaybin, Yüksekova ve Şırnak merkeze kayacak. Bu süreçte Mardin’in bazı ilçelerine de operasyon gündeme gelecek.

Baharın müjdesici Newroz bu yıl ancak felaketlerin müjdesici gibi. Herkes biliyor ve bekliyor ki bahar Kürt illerine sadece daha fazla kan ve göz yaşı getirecek. Ayrıca HDP’li bazı milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması kesin gibi. AKP bu adımı atmak için belki de sadece Newroz’un geçmesini bekliyor.

Ezilen Kürt halkı mevcut devlet sınırlarına sığmıyor, bu bir gerçek. Türkiye’deki tüm emekçilerin hamasi milliyetçi nutukları elini tersiyle itip anlaması gereken gerçek budur. Kürtler nasıl yaşamak istiyorlarsa o şekilde yaşamalılar. Onca bedelden sonra Kürtler bunu fazlasıyla hak etmiyor mu?

Yüzlerce Kürt genci Cizre’de, Sur’da, İdil’de, Silopi’de, Derik’te toprağa düştü de ne oldu? Kürt halkı sinecek mi sanıyorlar? On binlerce kayıp vermiş Kürtlerin geri çekileceğini mi sanıyorsunuz? Herkese kan kusturan IŞİD’in belini büken YPG’yi ve Rojava’yı ne yapacaksınız? Cevabı olmayan sorular bunlar.

Açıkçası değil AKP, mevcut burjuva düzeninin bütün unsurları ve hatta emperyalist güçler bu konuda çaresizdir.Çünkü bu denli büyük bir ulusal sorun kapitalizm denklemleri içerisinde çözülemez, ancak emperyalist güç oyunlarının bir konusu olur. Bakınız sözde demokrasinin beşiği olan AB, sırf gariban mültecilerin yükünden kurtulmak için RTE ile nasıl da kol kola giriyor. Sözde “sosyalist” Yunan başbakanı Tsipras bile mülteci derdiyle AKP’ye yaranmaya çalışıyor. Yıkılan Sur için kılını kıpırdatmayı bırakın doğru düzgün bir açıklama yapan bir güç bile yok.

Sonuçlar;

. AKP belli ki kentlerin kontrolünü sağlamadan masaya yeniden oturmayacak. Bu da demektir ki çatışmalar uzayacak ve önümüzdeki aylar daha kanlı geçecek.

.Özel harekatçılar tanklarla toplarla girdikleri Sur’u kolay almadılar, ağır kayıplar verdiler. Kürt milis güçleri de çok bedel ödedi. İki taraf da kendi sınırlarını ve derinliklerini ortaya koydu. Şiddetlenen çatışmalar ve artan kayıplar yüzünden etnik tansiyon daha da yükselecek.

. Geçtiğimiz haftalarda bu kadarını beklemiyorduk diyerek üstü kapalı bir şekilde hesap hatası yaptıklarını kabul eden Duran Kalkan ve PKK liderliği newrozu çok önemsiyor. Çatışmalardan ve devlet teröründen çekinen bölge halkının ne derecede kitlesel eylemler yapacağı, büyük bir psikolojik etkiye sahip olacak.

. Çok büyük güç dengesizliği durumunda şehirleri kaybeden Kürt hareketi, batıda yeniden sansasyonel eylemler düzenleyebilir. Bu da esas olarak AKP’nin işine yarayacaktır.

. HDP ve Demirtaş zirvedeyken Kürt hareketi AKP’nin savaş provokasyonlarını geçmişte olduğu gibi boşa çıkarabilecekken girilen savaş yolundan ve “hesap hatalarından” sonra PKK yönetimine dair eleştiriler artacak.

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı