Sosyalizm Kazanacak!
/ Din / Stalinist İslam: Kulağa Ne Kadar Tırmalayıcı Geliyor Değil Mi? – Gökçe Şentürk

Stalinist İslam: Kulağa Ne Kadar Tırmalayıcı Geliyor Değil Mi? – Gökçe Şentürk

on 25 Aralık 2016 - 15:23 Kategori: Din, Gökçe Şentürk, Gündem, Marksist Teori, Polemik, Yazarlar

Kendisini İştiraki olarak adlandıran çevrenin internet blogunda Yusuf Karagöz imzalı “Yerli ve Milli Troçkizm” adında bir yazı yayınlandı. (http://istiraki.blogspot.com.tr/2016/12/yerli-ve-milli-trockizm.html?m=1)

Bize ulaşan bir okurumuz biraz sinirli biraz da hayal kırıklığı içerisinde bu “saçma” yazıya cevap vermemizi istedi. Yazıyı okuduğumuzda okurumuza yazıda cevap verilecek bir fikir kırıntısının bile olmadığını söylemek durumunda kaldık. Gerçekten de okuyan herkesin görebileceği gibi fikirsiz, 3.sınıf bir küfürnameden öte bir şey yoktur yazıda.

Okurumuzdaki hayal kırıklığı ise Türkiye’de belirli bir kesimin Müslüman antikapitalize duyduğu ilgi ile alakalı. Gerçekten de İhsan Eliaçık ve diğer isim ve gruplar, İslamcı çizgiden sola kayışın örnekleri olarak son dönemde gayet iyi bir duruş ortaya koydular. Bu topraklarda bu yeni damar kuşkusuz ümit verici ve bize göre Marksist çizgiyle de gayet buluşabilir. Ama İştiraki’deki bu yazı da gösteriyor ki bu tabana oynamaya çalışan her çevre aynı nitelikte olmuyor. Okurumuzdaki hayal kırıklığı bu durumu fark etmesiyle alakalı olsa gerek.

Stalinist İslam kulağa ne kadar tırmalayıcı geliyor değil mi? SSCB’de Müslüman halka ve diğer ezilen halklara kan kusturan Stalin’i hararetle savunmak İslami sol bir çevre için ziyadesiyle tutarsız. Ama anladığımız kadarıyla hızlı Stalinist bazı arkadaşlar “imana” gelmişler ve ne yardan ne serden geçeriz dedikleri için böyle bir garabet ortaya çıkmış.

1930’ların resmi SBKP’si ağzıyla Troçki’ye iftiralar yağdırmak da nedir? Düşünün Sovyetlerden sürüldükten sonra dirisini bırakın ölüsü bile ABD’ye sokulmamış Troçki’ye ABD’nin adamı olma iftirası atılabiliyor. Ekim Devrimi’nin liderini, Kızıl Ordu’nun kurucusu ve karşı devrimcilerin korkulu rüyası Marksist bir lidere yapılan bu iftirayı atanlar ya iflah olmaz derecede ahlak yoksunudur ya da inanılmaz derecede bilgisizdir ve boş konuşuyordur. Bu insanlar iftira atmanın İslamiyette ve aslında her dinde büyük günah ve haram olduğunu da bilmiyorlar belli ki.

Yazıda geçen Troçkistlerin milli olma çabası türünden saçma sapan laflara cevap vermeye gerek bile yok. Ama bu yazı vesilesiyle biz de İştiraki çevresini tanıma fırsatı bulduk. Dediğimiz gibi Müslümanların sola ve sosyalizme doğru kayması gayet iyi bir gelişmedir, ama aynı şeyi Stalinci kafanın İslama kayması için söyleyemeyeceğiz…

 

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı