Sosyalizm Kazanacak!
/ Emekçiden / Şişecam’da Direniş Kazanım Getirdi!

Şişecam’da Direniş Kazanım Getirdi!

on 9 Haziran 2017 - 14:55 Kategori: Emekçiden, Gündem
Facebooktwitterlinkedin

Kristal-İş Sendikası’nın cam üreten 7 işletme için aldığı grev kararı, daha grev başlamadan Hükümet tarafından “milli güvenliği bozacak” bahanesiyle yasaklanmıştı. Grev yasağına karşı mücadele etmek zorunda olduklarının bilincinde olan Şişecam işçileri, grev yasağını tanımadığını söyleyerek direnişe başladı ve nihayet Şişecam patronu iki hafta süren direnişin ardından işçilerin önemli bazı taleplerini kabul etmek zorunda kaldı. Dün sendika ile işveren tarafı arasında toplu sözleşme imzalandı.

Grevin Hükümet tarafından yasaklanmasının ardından fabrika içlerinde direnişe başlayan Şişecam işçileri, önce vardiya giriş çıkışlarında eylemler yapmaya başladı. Ardından her vardiya başında önce 1 saat, sonra 1,5 saat ve en son 2’şer saat üretimi durdurarak eylemleri büyütmeye başladı. Bu sırada üretimden çıkan her vardiya da diğer vardiyanın çalışma süresinde fabrikada bekleyerek üretim alanını direniş alanına çevirdi.

Yapılan eylemler Kristal-İş Sendikası tarafından alınan kararlara uygun gerçekleştirildi. Fabrikalardaki işçi toplantılarında ise yapılanların çok ötesinde eylem önerileri yankı buluyordu. Çok sayıda işçi, fabrika toplantılarında üretimin tamamen durdurulması gerektiğini söyleyerek sendikayı ikna etmeye çalışıyordu. Ancak direniş süreci boyunca sendikanın yaptıkları görece zayıf eylemler olarak kaldı. Yine de vardiya girişlerindeki iş durdurma eylemleri bile, Hükümetin grev yasaklarına karşı önemli bir ses çıkarmış oldu ve Şişecam patronunu da köşeye sıkıştırdı.

Yaklaşık 2 hafta süren direnişin neticesinde Kristal-İş Sendikası ile Cam İşverenleri Sendikası arasında toplu sözleşme anlaşması sağlandı. Patronun, Şişecam Otomotiv fabrikasının toplu sözleşmeden ayırma çabası suya düştü, sözleşme tüm işyerleri için kabul edildi. Ayrıca sözleşme 2 yıllık yapılarak uzun dönemli sözleşme dayatması da işçilerin direnişi sonucunda geri çektirildi. Ücret ve diğer parasal haklarda ise %15’i aşan kazanımlar sağlandı.

Şişecam işçileri bir kez daha işçilerin ancak örgütlü şekilde mücadele ederek haklarını kazanabileceklerini göstermiş oldu.

Facebooktwitterlinkedin

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı