Sosyalizm Kazanacak!
/ Manşet / SEP Açıklaması:GREV YASAKLARINI SÖKÜP ATMAK İÇİN GREVE!

SEP Açıklaması:GREV YASAKLARINI SÖKÜP ATMAK İÇİN GREVE!

on 26 Ocak 2018 - 10:29 Kategori: Manşet, SEP

Metal işkolunda Birleşik Metal-İş, Türk Metal ve Çelik-İş sendikaları tarafından alınan ve toplam 179 fabrikada yaklaşık 150 bin işçiyi kapsayan ve 2 Şubat’ta başlayacak olan grev, AKP Hükümeti tarafından “milli güvenlik” bahanesiyle yasaklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve AKP’nin grev düşmanlığını iyi biliyoruz.

Erdoğan, patronları OHAL konusunda teselli etmeye çalışırken, “Merak etmeyin OHAL’i grevleri yasaklamak için kullanıyoruz” demişti. Nitekim OHAL döneminde 2017 senesinin ilk 6 ayında 5 önemli grev hükümet tarafından yasaklanmıştı. AKP bu defa da MESS’in talimatları doğrultusunda metal grevini yasakladı. Metaldeki üç sendikanın da birlikte aldığı grev kararı toplamda 150 bine yakın işçiyi kapsıyordu. Kritik bir grevdi. Başından bu yana vurguladık; grevin yasaklanması tehlikesi çok büyüktü ve metal işçilerinin yasağa karşı hazırlanması gerekiyordu. Şimdi grev daha başlamadan yasaklandı. Metal işçileri haklarına, ekmeğine, özgürlüklerine ve geleceğine sahip çıkmak için grev yasağını söküp atmak zorunda. Grev yasağına karşı fiilen grev örgütlenmeli. Grev kaçkınlığı yapacak sendika yöneticilerine karşı metal işçileri fabrikalarda kendi grev komitelerini kurmalı. Bütün emekçilerin, metal işçileri ile dayanışma içinde olması şart. Saldırıları püskürtmenin tek yolu, emekçilerin örgütlü ve birlikte durması. Ve emekçilerin işçi düşmanlarını iyi bellemesi de şart!

Grevleri yasaklayan, işçilere sefalet koşullarını dayatan, açlık sınırında asgari ücret belirleyen ama sıra patronlara gelince musluğun ağzını sonuna kadar açan AKP, katıksız bir işçi düşmanıdır! Emekçiler, patronların sözcülüğünü yapan iktidarlara ve partilere “Artık Yeter” demeli. Emekçiler, bugüne kadar uzun yıllardır patron partilerine mahkum edildi. Sömürüyü gören işçilerse bir alternatif bulamadı. Ama artık sosyalist emekçilerin partisi var!

Patronlar adına politika yapanlar kenara çekilsin!

Emekçilerin yeri, kendi partileridir; Sosyalist Emekçiler Partisi’dir!

Gerçekleri gören emekçi kardeşler, gelin emekçilerin politikasını birlikte daha güçlü örgütleyelim!

Grev Yasağını Söküp Atmanın Tek Yolu Greve Çıkmak!

MESS Emretti, AKP Yasakladı!

Kahrolsun OHAL, Kahrolsun Grev Yasakları!

Kahrolsun Patron Dostu, İşçi Düşmanı AKP Hükümeti!

İşgal, Grev, Direniş! Ekmek ve Hürriyet İçin Umut Var Biz Varız!

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı