Sosyalizm Kazanacak!
/ Gündem / Cumhuriyet Gazetesi Davası'nda Komik İddialar

Cumhuriyet Gazetesi Davası'nda Komik İddialar

on 24 Temmuz 2017 - 14:58 Kategori: Gündem

Cumhuriyet Gazetesi’nin 12’si tutuklu 17 yazar ve yöneticisinin 9 ay boyunca asılsız iddialarla tutuklu kaldığı davanın ilk duruşması bugün saat 09.00’da Çağlayan Adliyesi’nde başladı.
Şimdiye kadar iddianamenin özeti okundu. Kadri Gürsel ve Akın Atalay’ın savunmaları alındı.
Bu davanın da muhalifleri sindirmeye yönelik gerçekdışı iddialarla oluşturulduğu, fezlekelerdeki kanıt olarak ortaya konan çelişkili ve çarpıtılmış iddialardan kolayca anlaşılıyor. İddianameyi hazılayan savcı Murat İnam FETÖ üyesi olmaktan 2 kez müebbet hapis cezası istemiyle yargılanıyor.

*** Kadri Gürsel savunmasında kendisine yöneltilen suçlamaların kasıtlı bir şekilde çarpıtılarak ortaya çıkarıldığını gösterdi. Gürsel, Cumhuriyet Gazetesinin FETÖ/PDY ve PKK lehine yayın yapmaya başlaması ve bu yayınların da Cumhuriyet Vakfı yönetim kurulu başkanı olarak kendisinin gözetiminde olmasından suçlanıyor. Yine gazetenin dağıtımcısı Yenigün Haber Ajansı imza yetkilisi olduğu iddiası aynı suçlamayı destekleyen bir unsur olarak kullanılmış. Oysaki kamuoyunun kolayca elde edebileceği bilgiler yalan yanlış şekilde iddianamede yer alıyor; Gürsel vakıf yönetim kurulu başkanı olmadığı gibi, trajikomik şekilde aynı suçlama 4 gazeteci için de kullanılmış.

*** Bugün başlayan dava 4 gün boyunca Çağlayan’da devam edecek. Bütün meslek hayatını gerçekleri yazmaya adamış hatta bunu cemaatin AKP’yle ortak olduğu dönemde  bütün bedelleri ödemeye hazır olarak gerçekleştirmiş gazeteciler yine bir kurmaca davayla ve yargılamayla karşı karşıya. Bu durum ülkede o kadar kanıksanır ve olağan bir hale gelmiş durumdaki iddinamaye küçük bir çocuğun bile çürütebileceği nitelikte yalanlar dolduruluyor. 

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Bolsevik.org

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı