Sosyalizm Kazanacak!
/ Dünyadan / Rusya Barış Gücü ile Yaşanan Gerilimlere İlişkin İnqilabın Sesi’nin Açıklaması: Azerbaycan İşçileri Bu Oyuna Son Vermeli!

Rusya Barış Gücü ile Yaşanan Gerilimlere İlişkin İnqilabın Sesi’nin Açıklaması: Azerbaycan İşçileri Bu Oyuna Son Vermeli!

on 13 Aralık 2022 - 18:51 Kategori: Dünyadan
Facebooktwitterlinkedin

Resim

Ülkedeki geçim sıkıntısına, zorlu çalışma koşullarına emekçi sınıflar cephesinden yükselen memnuniyetsizliğe karşı Aliyev rejiminin zor duruma düştüğünde kullandığı tek kart var: savaş naraları atarak halk arasında milliyetçi ve şovenist duyguları ateşlendirmek!

Devletin gayrıresmi “dili” olma görevini yerine yetiren televizyon kanallarından birinde, “Herkese gün gibi açık ve aydındır ki, Ermenistan’ın Azerbaycan’a karşı arazi iddiası devam ediyor. Bu, yalnızca bir seçenek olabileceği anlamına gelir: Yeni bir savaş!” açıklamaları yapılırken; Aliyev’in “Rusya Barış Gücü Kuvvetleri ve Ermenistan tarafından maden yataklarının yasadışı olarak sömürülmesi ve bunun sonucunda ortaya çıkan çevresel ve diğer yakıcı sonuçların denetlenmesi” talebi henüz yerine getirilmedi. Bölgeye ilk önce gazeteciler, daha sonra eko-aktivistler adı altında Aliyev rejiminin kuklaları getirildi. Sınırda yaşayan ve önceden planlanmış şekilde oraya getirilen insanlar Barış Gücü Kuvvetleri’nin karşısında milliyetçi ve şovenist sloganlar seslendirdi; “vatansever nostalji’ atmosferinin yaranması için elinden geleni yaptı.

Emekçiler Bu Oyunlara Aldanmamalı!

Aliyev rejimi “Azerbaycan yeni bir savaşa hazır” diyor. Peki Aliyev’in, savaşının ardından emekçilerin günlük yaşamında zorlukların nasıl arttığından haberi var mı? 300 manat asgari ücret alan işçinin ailesini nasıl geçindirdiğini biliyor mu? Ülke genelinde çalışanların % 21,3’lük kısım 250-300 manat asgari ücret alıyor. Aliyev, genç işçiler ve yeni mezunlar arasında artan işsizlik dalgasından haberdar mı? Aliyev, emekçi halkın teri üzerinden ve yolsuzluklar aracılığıyla kazandığı servetle  İsrail’den, Türkiye’den ve diğer ülkelerden aldığı silahlara güvenebilir. Ama emekçi halk yeni bir emperyalist savaşa hazır değil. Ermeniler ile Azerileri birbirine düşüren emperyalist güçler ve bunların ateşlediği milliyetçi duygular karşısında, Azerbaycan ve Ermeni işçileri birleşerek silahlarını kendi düşman sınıfına ve onların çıkarlarını güden iktidarlara yöneltmelidirler!

Aliyev’i rahatsız eden ve bu tür hamleler yapmasına sebep olan şey altın madenlerinin sömürülmesi mi? Hayır! Aliyev’i rahatsız eden şey, altın yataklarının Ermenistan tarafından sömürülmesidir. Azerbaycan işçileri ve emekçileri kendilerini kimin sömüreceğini seçmek zorunda değiller. Sömürünün kendisini aradan kaldırmak işçi sınıfının ellerinde.

İşçiler hayatlarına nasıl devam edeceklerinin endişesi içindeyken, Aliyevlerin savaş naraları atıp halk arasında şovenist havayı coşturması, sömürücü ve yozlaşmış rejimin göz kapatma hilesidir. İşçi sınıfına “vatanın menfaatini korumak” gibi misyonlar yüklenerek çıkarları birbirine tamamen zıt iki sınıf arasında barış sağlanmasını umuyorlar. Emekçilerin Aliyev’in bu hilesine karşı cevabı örgütlü mücadeleyi yükseltmek olmalıdır. Azerbaycan’ın devrimci sosyalistleri de Aliyev rejiminin ve kapitalist barbarlığın gerçek yüzünü ifşa ederek “emperyalist savaşa karşı sınıf savaşı” çağrısı yapmalıdırlar!

Kahrolsun Aliyev rejimi!

Yaşasın Azerbaycan ve Ermenistan işçilerinin birliği!

Yaşasın Sosyalist Kafkasya!

Facebooktwitterlinkedin
Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı