Sosyalizm Kazanacak!
/ Gündem / SEP Genel Başkanı Güneş Gümüş'e Beraat

SEP Genel Başkanı Güneş Gümüş'e Beraat

on 8 Ekim 2019 - 11:42 Kategori: Gündem
Facebooktwitterlinkedin


SEP Genel Başkanı Güneş Gümüş, Barış Akademisyenleri davasında beraat etti! Barış İçin Akademisyenler bildirisine imza attığı için SEP Genel Başkanı Güneş Gümüş hakkında yüzlerce akademisyenle birlikte dava açılmıştı. İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde davası görülen Güneş yoldaş hakkında Anayasa Mahkemesi kararının ardından, duruşma beklenmeksizin beraat kararı verildi.

Savcılık esas hakkında mütalaasında AYM kararı uyarınca beraat talep etti. Mahkeme heyeti ise yine AYM’nin ifade özgürlüğünün ihlali yönündeki kararını dikkate alarak hem terör propagandası suçlamasından hem de özel olarak Bakanlık’tan talep ettikleri TCK 301. maddedeki milleti ve devleti aşağılama suçlamasından beraat kararına hükmetti.
Anayasa Mahkemesi’nin, imza attıkları için ceza verilen akademisyenler hakkında verdiği ifade özgürlüğünün ihlali kararının ardından yargılaması devam eden akademisyenler hakkında beraat kararları verilmeye başlamıştı.
Böylece, AKP’nin savaş ve katliam politikalarını eleştirdikleri için başta Erdoğan olmak üzere iktidar ve yandaşları tarafından hedef gösterilen, haklarında tek tek davalar açılan akademisyenler, bir karikatüre dönüşen yargılamalarda beraat elde etmiş oldu.
Facebooktwitterlinkedin
Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı