Sosyalizm Kazanacak!
/ Dünyadan / İngiltere’de Grev Dalgası Sürüyor

İngiltere’de Grev Dalgası Sürüyor

on 17 Aralık 2022 - 17:11 Kategori: Dünyadan

İngiltere artarak devam eden grevlerle sarsılıyor. Geçtiğimiz yazdan beri devam eden yüksek enflasyon oranları İngiltere’de emekçilerin belini büküyor. Buna karşılık pek çok farklı sektörde çalışan emekçiler, yaz aylarından beri grevlere çıkıyorlar. Öğretmenler, liman işçileri, kamu personelleri, demir yolu ve havalimanı çalışanları greve çıkan çeşitli meslek grupları arasında bulunuyor.

Bu grev dalgasına eklenen son meslek grubu da greve çıkacaklarını duyuran hemşireler oldu. 106 yıl sonra ilk kez toplu iş bırakma eylemi başlatan hemşireler; İngiltere, Galler ve Kuzey İrlanda’da hizmetleri durma noktasına getirdiler. Hemşireleri grev yapmaya iten başlıca sebep, İngiltere’de bir süredir devam eden yüksek enflasyon ve hayat pahalılığı. %10 gibi bir oranla son 40 yılın en yüksek seviyesine ulaşan enflasyon oranı, maaşların hızlıca erimesine ve emekçilerin geçinemez hale gelmesine sebep oluyor. Buna karşılık, hemşireleri temsil eden sendika olan RCN (Royal College of Nursing) de %19 zam talebinde bulunuyor fakat Sağlık Bakanlığı bu oranı kabul etmiyor. RCN Sendikası Genel Sekreteri ve İcra Kurulu Başkanı Pat Cullen, halkın hemşirelerin neden greve gittiğini anladığını söylüyor. Buna ek olarak da hemşirelerin taleplerinin bakanlık tarafından karşılanmadığını, tüm kapıların tek tek yüzlerine kapandığını ifade ediyor.

Böylece, yaklaşık 100 bin hemşire haklı taleplerini kabul ettirmek için 20 Aralık’ta grev yapacak. 21 Aralık’ta ise binlerce ambulans ve acil servis çalışanı iş bırakacak.

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı