Sosyalizm Kazanacak!
/ Dünyadan / Pakistanlı Devrimci Marksist Önder Lal Khan’ı Kaybettik – Güneş Gümüş

Pakistanlı Devrimci Marksist Önder Lal Khan’ı Kaybettik – Güneş Gümüş

on 23 Şubat 2020 - 11:01 Kategori: Dünyadan, Güneş Gümüş
Facebooktwitterlinkedin

Pakistanlı devrimci Marksist önder Lal Khan’ın ölüm haberi Türkiye’de devrimci Marksizmi inşa eden bizleri derinden üzmüştür. Lal Khan 1970’lerde tıp fakültesinde okurken devrimci gençlik hareketleri arasında ön sıralarda yer almış, Pakistan’daki aşırı sağcı-fanatik dinci çevrelerle çetin mücadeleler yürütmüştür. Türkiye’de 12 Eylül cuntasından bildiğimiz yöntemlerin daha kötüsünü Pakistan’da örgütleyen Ziya Ül Hak cuntası çok geçmeden Lal Khan’ın peşine düşmüş, yoldaşımız da Avrupa’ya sürgüne gitmek zorunda kalmıştır. 

Hollanda’da devrimci Marksist çevrelerle tanışan Lal Khan bundan sonra son nefesine kadar Lenin ve Troçki’nin geleneğinde sürekli devrim bayrağı altında savaşmıştır. Şartlar Pakistan’da biraz yumuşadığında Lal Khan ülkeye dönmekte tereddüt etmemiş, doktorluk mesleğini bırakarak The Struggle (Mücadele) örgütünün inşası için profesyonel devrimciliğe başlamıştır. Pakistan’da Stalinist ve Maoist geleneklerin gerilediği yıllarda Lal Khan örgütlediği The Struggle örgütü ile Pakistan solunun çehresinin değişmesini sağlamıştır. Elbette bu büyüme kolay olmamış, her türlü zorluğa karşı yoğun emekler ve devrimci konsantrasyonla mümkün olmuştur. 

Bugün The Struggle halen Pakistan’da devrimci sosyalist mücadelenin başını çekmektedir. Lal Khan’ın aramızdan erken ayrılması sadece Pakistan emekçileri ve gençliği için büyük bir kayıp olmamıştır, onun eksikliği Afganistan’dan Hindistan’a tüm güney Asya’da hissedilecektir. The Struggle’ı ve sınıf mücadelesini büyütmek görevi artık Lal Khan’ın öğrencilerinin omuzlarındadır. SEP olarak The Struggle ile omuz omuza dünya devrimi için mücadele etmeye devam edeceğiz.       

Facebooktwitterlinkedin
Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı