Sosyalizm Kazanacak!
/ Emekçiden / OSTİM İşçileri: “Kriz Bizi Vuruyor”

OSTİM İşçileri: “Kriz Bizi Vuruyor”

on 28 Aralık 2016 - 21:07 Kategori: Emekçiden, Gündem, İşçinin Yolu

İşçinin Yolu Arker Makina işçileriyle birlikte

Sosyalist Emekçiler Partisi olarak İşçinin Yolu çalışmalarımızı OSTİM’de sürdürüyoruz. Atölye atölye gezip işçilere ulaşıyoruz. Son çalışmamızda girdiğimiz “Arker Makina” atölyesindeki işçiler ekonomik krizin üretimi etkilediğini, krizin derinleşeceğini ifade ettiler. Doların artmasının etkisini üretimdeki deneyimleriyle aktardılar. Bir işçi, “Sonunda atölyeler kapanacak. Olan yine bize olacak. Eve ekmek götüren biziz. Bu makinalar dolar üzerinden alınıyor. Dolar arttıkça iş olmuyor. İş olmayınca paramızı alamıyoruz. OSTİM’deki atölyelerin kapısına kiralık, satılık yazıları asılıyor. Eve ekmek götüren biziz. Böyle devam ederse işsiz kalacağız” dedi.

İşçiler krizin 15 Temmuz sürecinden bu yana atölyelerde hissedildiğini ifade ederken krizin 2 ya da 3 aya kadar daha fazla derinleşeceğini söylediler. Diğer atölyelerdeki durumun da farksız olduğunu vurguladılar. İşçiler, “dolar bozdurma kampanyasıyla” ekonomiyi kurtarmanın mümkün olmadığını çok iyi biliyorlar. 

İşçi Sınıfı Sömürü Çarklarının Farkında! Sosyalist Sola Büyük Görevler Düşüyor

Yaklaşık 1 yıldır sürdürdüğümüz çalışmalarda yüzlerce işçiye ulaştık. Girdiğimiz her atölyede farklı bir deneyim yaşarken sonuçların aynı noktaya ulaştığını görüyoruz. İşçiler koşullardan son derece rahatsız. Patronların, emekçilerin sırtına bindirdiği yükü açık bir şekilde ifade ediyorlar. Geçtiğimiz haftalarda bir işçi “Patron Müslüman geçiniyor. Ama biz namaza gideceğimiz zaman engelleniyoruz. Utanmasa tuvalet zamanına bile karışır” diyerek durumu özetledi. Çoğu işçi, bu örnekte olduğu gibi sömürü çarklarını en yalın biçimde ifade ediyor ve öfke duyuyor. İşçi sınıfının sağ kesimleri de dahil olmak üzere emekçilerde ciddi bir enerji birikimi var.

Evet, işçi sınıfı sömürü çarklarının farkında. Çünkü üretimin içerisinde çelişkileri her gün yaşıyorlar. Sömürüyü en yalın biçimde aktarıyorlar. Tek görmek istedikleri güçlü bir alternatif. Bu alternatifi sabırla, inatla inşâ etmek durumundayız. Başka bir seçenek yok!

bolsevik.org

SEP-İşçinin Yolu

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı