Sosyalizm Kazanacak!
/ Gündem / ODTÜ’de Protestolu Mezuniyet: “Ne Sermeyenin Ne Rektörün ODTÜ BİZİMDİR!” Foto-Video Haber

ODTÜ’de Protestolu Mezuniyet: “Ne Sermeyenin Ne Rektörün ODTÜ BİZİMDİR!” Foto-Video Haber

on 3 Temmuz 2017 - 12:58 Kategori: Gündem
Facebooktwitterlinkedin

ODTÜ’de 2016-1017 öğretim dönemi Mezuniyet töreni dün Devrim Stadyumu’nda gerçekleştirildi. Toplumsal muhalefetin en dinamik unsuru olan üniversite gençliği son dönemde üniversitelere yapılan müdahaleler, atanan (kayyum) rektörler, KHK’lar eliyle muhalif akademisyenlerin ihraç edilmesi ve özgürlükçü ortamın yok edilmesi ile karşı kaşıya. Bunu da her zaman olduğu gibi mezuniyet törenlerinde gerçekleştirdiği protestolarla ortaya koyuyor. Geçtiğimizi günlerde Akdeniz Üniversitesi’nde mezuniyet töreninde KHK ile işinden atılan ve 116 gündür açlık grevinde olan Nuriye ve Semih Hocalar için taşıdıkları pankart nedeniyle öğrenciler günlerce gözaltında kalmıştı. Yine Boğaziçi Üniversitesi’ne rekor düzeyde yüksek oy almasına karşın o dönemki mevcut rektör Gülay Barbarosoğlu atanmamış yerine kayyum rektör getirilmişti. Boğaziçi Üniversitesi Öğrencileri yıl boyunca sürdürdükleri protestoları mezuniyete de taşıyarak rektörün konuşması sırasında oldukça kitlsel ve coşkulu bir protesto gerçekleştirerek sırtlarını kayyum rektöre döndüler.

Ne Sermayenin Ne Rektörün ODTÜ BİZİMDİR!

ODTÜ de yıllardan beri muhalif devrimci geleneğin taşıyıcısı olarak hiçbir zaman, hiçbir baskıya boyun eğmediğini göstermiştir. Dün gerçekleştirilen mezuniyet töreni de yine bunun bir göstergesi oldu. Öğrenciler ortak hazırladıkları pankartla son dönemde ODTÜ Rektörünün piyasacı anlayışla üniversiteye müdahalelerine, Türkiye Devrimci Geleneği’nin en önemli etkinliklerinden biri olan Devrim Yürüyüşü’ne katılan Öğrencilere verilen cezalara karşı ODTÜ’nün asıl sahibinin kim olduğunu gösterdi.

ODTÜ’de ilk defa Rektör ve Genel Sekreterlik  üniversitenin döner sermayesi üzerinden şahsına yüzde 25’lik pay alma kararını Üniversite Yönetim Kurulu üyelerinin bir kısmının haberi olmadan hayata geçirdi.  Her yıl mezuniyet töreninde Mezunlar Derneği’nden gelen bir konuşmacının yerine bir bankacının konuşmasının konmasını ve LGBTİ Dayanışması’nın yıllardır resmi topluluk olarak kabul edilmemesi, taleplerin dikkate alınmayarak oyalanmasını ve üniversite yönetiminin zaman zaman gösterdiği homofobik yaklaşımları da  gökkuşağı bayraklarıyla protesto eden öğrenciler rektörün konuşması sırasında ıslıklarla ve sloganlarla sırtlarını döndüler.

Mezuniyette her sene olduğu gibi Türkiye gündemini belirleyen olayların protesto edildiği pankartlar da dikkat çekti. 16 Nisan Referandum’undaki mühürsüz oyların geçerli sayılmasından, kadın cinayetlerine, çocuk istismarına, OHAL ve KHK’lara, medyaya yapılan baskı ve sansürlere, 19. günündeki ADALET yürüyüşüne, açlık grevindeki Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya, dün 24. yıldönümünde katillerinin yakalanmadığı suçlaların AKP eliyle ödüllendirildiği Sivas Katliamı’na değin pek çok konu pankartlarda öğrenciler tarafından mezuniyet yürüyüşü sırasında taşındı.

 

 

 

 

Facebooktwitterlinkedin

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı