Sosyalizm Kazanacak!
/ Gündem / ODTÜ Yasak Tanımayacak, Mezuniyet Törenini Devrimde Yapacak! (ODTÜ MFT)

ODTÜ Yasak Tanımayacak, Mezuniyet Törenini Devrimde Yapacak! (ODTÜ MFT)

on 3 Ağustos 2022 - 07:20 Kategori: Gündem
Facebooktwitterlinkedin

Üniversitelere Erdoğan tarafından atanan kayyum rektörler yıllar içerisinde üniversitelere yerleşmiş geleneklerle didişmeyi sürdürüyor. Bunun son örneğini ODTÜ’de görüyoruz.

Üniversitenin artık bir geleneği olarak Devrim Stadyumu’nda düzenlenen mezuniyet tören kayyum Verşan Kök yönetimi tarafından bu sene güvenlik gerekçesiyle iptal edildi.

7 Temmuz’da rektörlük bir mail atarak geleneksel olarak Devrim Stadyumu’nda yapılan Mezuniyet Töreni’nin bu yıl stadyumda değil, fakülteler organizasyonuyla her bölümün bünyesinde ayrı olarak 2-5 Ağustos tarihlerinde gerçekleşeceğini duyurmuştu. Gönderilen yazıda gerekçe olarak “Son dönemlerde farklı grupların gerçekleştirdikleri izinsiz toplantı ve eylemlerle farklı, yanlı ve yanlış bir gündem oluşturma veya üniversiteyi çeşitli gruplaşmaların merkezi haline getirme çabasının belirgin bir şekilde görüldüğü” ve “Diploma törenimizin planlanması sırasında, bu kapsamdaki olumsuz çabaların, Stadyum’da düzenlenmesi planlanan bir törende gruplaşmalara neden olabileceği ve farklı grupların tören alanımızı kendi amaçları doğrultusunda bir protesto alanına çevireceği yönünde bilgiler almış bulunuyoruz” ifadeleri yer alıyordu. Rektörün kullandığı üslup ve içeriğin, iktidarın toplumsal muhalefeti baskılama ve onu terörize etme mantığının bir yansıması olduğu çok açık.

Devrim’de düzenlenecek olan mezuniyet töreninin iptal sebebi ne kadar rektörün manipülatif söylemleriyle çarpıtılmaya çalışılsa da öğrenciler şunun farkında: Verşan Kök oluşacak bir protesto sonucunda kuklalığını yaptığı iktidardan papara yemekten korkmaktadır. Dahası üniversiteyi iktidarın tüm Türkiye’de uyguladığı şekilde baskı ve yasaklarla boğarak birilerinin gözüne girmeye çalışmaktadır.

Kök, atandığı günden itibaren tüm mezuniyet törenlerini engellemeye çalışmıştır: Geçtiğimiz yıllarda törenden önce öğrencileri ev baskınıyla göz altına aldırdı; ailelerin gözü önünde stadyuma çevik kuvvet sokarak protesto eden öğrencileri şiddet kullanarak engellemeye çalıştı.

Rıza üretimini büyük ölçüde kaybeden AKP rejimi konserlerden tiyatrolara, toplumsal eylemlere kadar pek çok alanda yasaklarla kendisine karşı yönelen itirazları susturmaya, kendi iktidarına sesini yükseltebilecek kitlelerin bir araya gelmesinin önünü kesmeye çalışmaktadır. Mezuniyetin iptal edilmesini de bu sürece bağlayabiliriz. ODTÜ Mezuniyeti sadece mezunların diplomalarını aldığı bir etkinlikten öte öğrenci gençliğin taleplerinin, itirazlarının dile getirildiği bir alandır.

Geçmişte taşıdıkları pankartlar nedeniyle pek çok kez arkadaşlarımız gözaltılarla, davalarla boğuşmak zorunda kalmıştır.

Neticede yasaklar sökmüyor. Öğrenciler ve bölümler rektörün geri adım atmadığı durumda alternatif mezuniyet düzenleyeceklerini bildirdiler. 30 Temmuz’da, öğrenciler, hocalar, yeni mezunlar ve eski yılların mezunları rektörlük önünde bir eylem yaparak Devrim’de düzenlenecek mezuniyet töreninden vazgeçmediklerini ve AKP’nin üniversitelere otoriter zorbalığını yaymasına itiraz ettiklerini bildirdiler. 6 Ağustos’ta baskı ve yasaklara rağmen devrim yine bir mezuniyet törenine evsahipliği yapacak.

ODTÜ Öğrencileri, bu törende elbette sadece yasaklara karşı değil; kampüslerini Melih Gökçek’in rant projelerini sürdürerek parçalamak isteyen CHP yönetimindeki Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne ve okulda kayyum eliyle muhalif akademisyenlere karşı başlatılan ihraç saldırılarına karşı da seslerini yükselteceklerdir.

Biliyoruz ki ODTÜ’ye hangi iktidar olursa olsun bir nebze huzur vermek istemeyecektir. Toplumda muhalif reflekslerin en hızlı geliştiği alanların başında üniversite kampüsleri ve elbetteki ODTÜ gibi özel bir tarihsel geçmişe sahip merkezler gelmektedir. 2010 Ocak ayında yapılan Başkaldırıyoruz eyleminden, Kavaklık Direnişi’ne kadar ODTÜ geçmiş on yılda toplumsal muhalefetin nabzı en hızlı atan alanı oldu. Dolayısıyla sadece AKP değil, sermaye düzeninin çıkarlarını kollamayı öncelik haline getiren hemen her siyasal unsurla ODTÜ öğrencilerinin bir derdi olacaktır. Cumartesi güçlü bir şekilde gerçekleştirilecek mezuniyet töreni karşısındaki kim olursa olsun öğrenci gençliğin geleneklerinden bir adım bile geriye gitmeyeceğinin göstergesi olacaktır.

ODTÜ Marksist Fikir Topluluğu olarak okulumuzun devrimci mirasını daha güçlü bir şekilde geleceğe taşımak için hem 6 Ağustos’ta hem de sonrasında baskı politikalarına karşı verilecek her türlü cevapta yerimizi alacağımızı bir kez daha duyurmak istiyoruz.

Facebooktwitterlinkedin
Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı