Sosyalizm Kazanacak!
/ Gündem / Nefret İkliminin Sonucu: “Defol Alevi”

Nefret İkliminin Sonucu: “Defol Alevi”

on 2 Aralık 2019 - 08:14 Kategori: Gündem, Yazarlar

defol-aleviAKP iktidarının yarattığı toplumsal kutuplaşma ve nefret dolu siyasi iklim en çok etnik ve dini “öteki”leri vuruyor.
Kasım ayının son günlerinde İzmir Gaziemir’de Alevi insanların yaşadığı evin duvarına “Defol Alevi” yazılmış ve evlere çarpı işareti konulmuştu. Tıpkı geçmişte Maraş gibi kanlı bir katliamı andırırcasına…
Bu olaydan birkaç gün sonra ise Mersin’in Yenişehir ilçesi Piri Reis Mahallesi’nde Alevilerin yaşadığı evlerin üzerine, İzmir’deki vakanın üzerinden çok geçmeden çeşitli tarihler yazılması tedirginlik yarattı.
Alevilerin tedirginliği boşuna değil. Sayısız katliam, baskı, asimilasyon politikaları ister istemez korkunun kronikleşmesine neden olacak tarihsel bir bellek yaratıyor.
AKP döneminde ise bu korku, özellikle toplumsal muhafazakarlaşmanın artışıyla birlikte iyice yerleşmiş durumda. İktidarın en tepeden tabana kadar kullandığı ayrımcı ve nefreti körükleyici dil sokaktaki sıradan insanı da cenderesine çekiyor.
İktidarın başının “Afedersin Ermeni”, “Kendisi biliyorsunuz Alevidir” dediği yerde, Alevilerin veya diğer ezilen kimliklerin hedef haline getirilmesi tesadüf değildir. Alevilerin kimliklerini yok sayan, hayatın her alanında Sünni-İslam anlayışını egemen kılmaya çalışan, cemevlerini görmezden gelirken Diyanete ve camilere milyarlarca lira akıtan bir anlayışın başka türlü davranması mümkün değildir.
İktidar varlıklarını kabul etse de etmese de, hedef haline gelmelerine yol açsa da bu topraklarda ezilen “öteki”ler yaşamaya devam edecek. İzmir’de yaşanan ev işaretleme olayı sadece bugüne özgü değil, bu topraklarda yaşayan inkarcı-katliamcı geleneğin basit bir yansıması. Aleviler çok daha büyük baskılara göğüs gererek bugüne kadar bu toprakların asli bir unsuru olarak var olmaya devam ettiler, yine edeceklerdir.
İktidara sesleniyoruz:
Bu saldırılar birkaç kendini bilmezin işi olarak gösterilerek geçiştirilemez.
Sorumlular yakalanmalı ve yargı karşısına çıkarılmalıdır.
Alevilere, Kürtlere ve ezilen dini-etnik kimliklere yönelik ayrımcı, nefret uyandıran söylemlerden vazgeçilmelidir!
Alevilerin demokratik taleplerine kulak verilmeli, asimilasyoncu yaklaşımlardan vazgeçilmelidir.
Biliyoruz ki bunları AKP’nin yapabilme kapasitesi, isteği yok! Fakat bu talepler karşılanana kadar ezilen Alevi halkın talepleri için mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz.
 

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı