Sosyalizm Kazanacak!
/ Emekçiden / Metal Fabrikalarında Yasağa Karşı Eylemler

Metal Fabrikalarında Yasağa Karşı Eylemler

on 26 Ocak 2018 - 16:53 Kategori: Emekçiden

Metal işkolunda üç sendikanın ilan ettiği ve 130 bin işçiyi kapsayan grev, bu gece yarısı AKP Hükümeti tarafından yasaklanmıştı. Yasağa karşı Birleşik Metal-İş “Yasağı tanımıyoruz, 2 Şubat’ta grevdeyiz” açıklaması yapmıştı. Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu fabrikalarda işçiler gün boyunca eylemlerle grev yasağını protesto etti ve 2 Şubat’ta greve çağırdı. 

Grev kapsamında Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu 30 fabrika yer alırken, Türk Metal 145, Çelik İş ise 4 fabrikada grev kararı almıştı. Birleşik Metal-İş üyesi olan işçiler fabrikalarda gün boyunca vardiya değişimlerinde, yemekhanelerde ve işyerlerinin içinde eylemler yaptı.

Metal işçilerinin eylemlerinde grev yasağına karşı geri adım atmama vurgusu öne çıktı. Eylemlerde sendikanın basın açıklaması da okundu. Başöz, Bursa SCM, Çimsataş, Ejot Tezmak, Gebze Arfesan, Arpek, Gebze Zf Sachs, Mefro Wheels, Prysmian ve Sarkuysan fabrikalarında kitlesel eylemler yapıldı.

Birleşik Metal-İş: Grev Yasağını Tanımıyoruz, 2 Şubat’ta Grevdeyiz!

Birleşik Metal-İş sendikası, grev yasağı kararından sonra yaptığı açıklamada şu vurguyu yapmıştı: “Hükümet, grev yasaklarını çeşitli bahaneler kullanarak yasaklamayı bir alışkanlık haline getirmiştir. Bizler metal işçileri olarak, hükümetin sadece ve sadece patronları koruyan, işçinin alınterini gözetmeyen, işçilerin grev hakkını elinden alan, anayasal bir hakkın kullanımını engelleyen kararını, grev yasağını, daha önce EMİS işyerlerinde tanımadığımız gibi şimdi de TANIMIYORUZ. 

Bugün metal işçileri olarak işyerlerinde grev yasağını açıklayanlara ve sermayeye cevabımızı üretimden gelen gücümüzü kullanarak vereceğiz.

Sendikamız, MESS’e bağlı 30 işyerinde 12 bine yakın işçi adına almış olduğu grev uygulama kararını 2 Şubat’ta hayata geçirecektir. Tüm emek dostlarını, Birleşik Metal üyesi işçilerin bu haklı mücadelesine destek vermeye davet ediyoruz.

Sosyalist Emekçiler Partisi: Grev Yasaklarını Söküp Atmak İçin Greve!
Grev yasağına karşı açıklama yapan SEP, AKP’nin grev yasakçılığına dikkat çekerken yasaklara karşı tek yolun grevi başlatmak olduğunu vurguladı: “Metal işçileri haklarına, ekmeğine, özgürlüklerine ve geleceğine sahip çıkmak için grev yasağını söküp atmak zorunda. Grev yasağına karşı fiilen grev örgütlenmeliGrev kaçkınlığıyapacak sendika yöneticilerine karşı metal işçileri fabrikalarda kendi grev komitelerini kurmalı. Bütün emekçilerin, metal işçileri ile dayanışma içinde olması şart. Saldırıları püskürtmenin tek yolu, emekçilerin örgütlü ve birlikte durması. Ve emekçilerin işçi düşmanlarını iyi bellemesi de şart!”
SEP Genel Başkanı Güneş Gümüş: GREVE DEVAM!
SEP lideri ve muhalif olduğu için ihraç edilen akademisyen Güneş Gümüş, twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı