Sosyalizm Kazanacak!
/ Derya Koca / Maduro'nun Bürokrasi Savaşı: Nereye Kadar? – Derya Koca

Maduro'nun Bürokrasi Savaşı: Nereye Kadar? – Derya Koca

on 14 Haziran 2016 - 15:19 Kategori: Derya Koca, Dünyadan, Yazarlar

base_image
Venezuela’da ABD destekli sağ  muhalefet Maduro’yu görevden almak için ölülerin imzaları dahil 1,35 milyon oyu Ulusal Seçim Konseyine sundu.Sağ koalisyon Demokratik Birlik Masası (MUD) meclisin üçte iki çoğunluğuna sahip. Amerikancı ve  kapitalist güçlerin desteğine sahip olan MUD, Maduro’ya karşı her türlü gerici hareketi büyütmek için fırsatı kolluyor.
Venezuela anayasasına göre, referandumun yapılabilmesi için Maduro’nun görev süresinin yarısını tamamlaması gerekiyordu. Bu sürenin dolmasının hemen ardından muhalefet referandum için mayıs ayında imza toplama yetkisi almıştı. Yasaya göre,200 bin imza toplamak süreci başlatmak gitmek için yeterli. MUD ise gerekli imza sayısının 9 katını toplayarak teslim etti. İlk aşama geçilirse ikinci aşamada MUD’un 4 milyon yani seçmenin 5’te 1’i miktarında imza toplayarak Maduro’nun görevden alınması referandumunu yapma şansını elde etmiş olacaktı.
Venezuela’da ABD destekli muhalefetin, Ulusal Seçim Konseyi’ne (CNE) sunduğu,  Maduro’nun görevden alınması için referandum yapılmasının ilk etabında gerekli imzalar kabul edildi. Sunulan imzaların önemli bir kısmının sahte ve 200 bininde de ölmüş Venezuelalılardan isimlerinin kullanıldı ortaya çıkmıştı. Maduro, yüksek mahkemeye itiraz başvurusu yaparak imza kabulünün iptalini istedi. İstek kabul edildi. 600 bin oy geçersiz sayıldı. Maduro, “yasal gereklilikler yerin gelmediği sürece referandumun mümkün değil” açıklması yaptı.
Maduro, ABD ve büyük sermaye destekli sağ muhalefetin saldırılarını şimdilik elindeki bürokrasinin gücü ile bertaraf etmeye çalışıyor. Ancak ülke tam anlamıyla sefaleti yaşıyor . Enflasyon %729. Su, elektirik, temel gıda maddelerine ulaşım çok zor. Sağcı bloka destek veren semaye karaborsacılık ve istifçilikle krizi derinleştirmeye çalışıyor. Öte yandan krizin sonucu olrak Maduro’ya ve partisi PSUV’ye destek düşüyor çünkü petrol fiyatlarının düşmesi ülkenin gelirleri önemli ölçüde azaldı. Kasım 2015’te yayınlanan kamuoyu anketlerinde Maduro’ya destek %25-30 bandında .Bu nedenle Maduro’nun yasal hamleler dışında elinde bir güç yok.
Maduro’nun siyasi ve ekonomik krizi, Chavismo’nun reformist geleneğin sonuna işaret ediyor. Sağcı bloğun geriletilmesi için işçi muhalefetinin büyümesi ve sabotajcı  sermayeye el konulmasından başka çıkar yol yok.

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı