Sosyalizm Kazanacak!
/ Gündem / Lâfta “Kalleş İsrail"; Ticarette “Kardeş İsrail" (Çağın Erdinç)

Lâfta “Kalleş İsrail"; Ticarette “Kardeş İsrail" (Çağın Erdinç)

on 15 Mayıs 2018 - 14:24 Kategori: Gündem

Filistinlilerin protestosuna ateş açan İsrail askerleri onlarca Filistinliyi katletti. Ortadoğu ülkelerinden gelen tepkiler yine birbirinin kopyası. Her biri kınama açıklaması yapıp hamaset dolu sözlerle meseleden sıyrılmaya çalıştı.
Örneğin Suudi Arabistan, İsrail’le geliştirdiği ticari ilişkilere rağmen, utanmadan katliamı kınadı. Halbuki kısa zaman önce Suudi Arabistan veliaht Prensi Muhammed bin Selman İsrail devletinin bulunduğu toprakların İsrail’e ait olduğunu söylemiş ve bu konudaki tartışmaların gereksiz olduğunu ifade etmişti. (*)
Aynı Suudi Arabistan Mayıs 2015’te İsrail ile birlikte İran’a karşı ortak istihbarat ağı geliştirmişti. (**)
Katliamı kınayan bir başka Körfez Ülkesi olan Katar’ın ise İsrail ile askeri anlaşmalarının imzâsı hâlâ kurumadı. (***)

Saman Altından Su Yürüten AKP!

Katliama “sözde” en sert tepkiyi veren ülkelerden biri olan Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilere baktığımızda, meselenin daha karmaşık olduğunu göreceğiz. Öncelikle hiç yorum yapmadan rakamlara bakalım. Vereceğimiz rakamlar Ekonomi Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde hâlâ mevcut. (****)
Türkiye ile İsrail arasındaki dış ticaret hacmi (ithalat ve ihracat) 2004’te yaklaşık 2 milyar dolardı. Tayyip Erdoğan’ın One Miniute çıkışını yaptığı yıldan sonra ticaret hacmi 3 milyar dolar oldu. Sonrasında ilişkileri hiçbir şey bozmadı. Mavi Marmara olayı da süreci etkilemedi. 2014’te ticaret hacmi 6 milyar dolara yaklaştı. Bu sene itibariyle dış ticaret hacminin 5 milyar dolar civarında seyrettiğini söyleyebiliriz.
Buraya kadar söylediklerimiz devletin resmi organı olan Ekonomi Bakanlığı tarafından da dile getiriliyor. Yani söylediklerimizin belki eksiği var ama fazlası yok. Fazlasını zaten Ekonomi Bakanlığı söylüyor. İsrail ve Türkiye arasındaki ticaret hacmi konusunda Ekonomi Bakanlığı’nda yer alan bir yazıda şunlar dile getiriliyor: “İsrail’in ülkemiz ile yaptığı ticaret hacmi 2014 yılında %12 artarak 5.44 milyar Dolar olmuştur. İsrail’in, ülkemize yaptığı ihracat, bir önceki yıla göre %10 artarak 2.75 milyar Dolar; ülkemizden yaptığı ithalat ise %14 artarak 2.68 milyar Dolar olarak gerçekleşmiştir. 2014 yılında, İsrail’in en fazla ithalat yaptığı 10 ülke içinde, Türkiye’den yapılan ithalattaki artış oranı, diğer ülkelerden yapılan ithalatlardaki artışlara göre en yükseklerden biri olmuş ve Türkiye, İsrail’in en fazla ithalat yaptığı 8 inci ülke konumuna yükselmiştir. 2014 yılında, Türkiye, İsrail’in en fazla ihracat yaptığı 5 inci ülke olmuştur.” (*****)

“Dönemin Başbakanına mı Sordunuz?”

Peki Mavi Marmara konusu ne oldu? Hemen anlatalım. Malum, 2016’nın Ağustos ayında İsrail ile Türkiye arasında bir anlaşma imzâlandı. Anlaşma, Mavi Marmara olayından sonra “İsrail’in özrü” olarak yansıdı yandaş medyaya. İsrail diplomatik dilde “kusura bakmayın” diyordu; ancak Türkiye’den koparttığı tavizler İsrail medyasında “kusursuz zafer” manşetleriyle yer aldı. Anlaşmanın detaylarına Türkiye’de hiç girilmedi. Zira şeytan ayrıntıda gizliydi. Bakalım anlaşmanın ana başlıkları dışında detaylarında neler vardı. Öne çıkan 3 madde çok önemli. 
1) Gemiye saldıran İsrail askerlerinin cezai sorumluluğu olmayacak.
2) İsrail Türkiye’ye Mavi Marmara için 20 milyon dolar tazminat ödeyecek fakat bu konuda İsrail devletinin hiçbir sorumluluğu olmayacak.
3) Herhangi bir Türk vatandaşının ya da şirketinin İsrail’e dava açması durumunda oluşacak zararları Türkiye karşılayacak. (Söz konusu maddenin tam hali: Herhangi bir Türk gerçek ya da tüzel kişisince İsrail hükümeti, gerçek ya da tüzel kişilerine karşı para talebi öne sürülmesi halinde, İsrail hükümeti veya onun adına hareket edenler veya İsrail vatandaşlarının kayıpları, masrafları, hasarları ve harcamaları Türkiye tarafınca karşılanacak.)
Şimdi şunu sorabilirsiniz: Tazminat ödendi mi? Evet, ödendi. İsrail, Mavi Marmara mağdurlarının ailelerine ödenmesi için Türkiye’ye para verdi. AKP ne yaptı? Paranın üstüne kondu. Konuyla ilgili yapılan açıklamada “Gereksiz zenginleşmenin önüne geçilmesi için şimdilik paraların ödenmediği” söylendi. Üstüne üstlük Tayyip Erdoğan Mavi Marmara konusuyla ilgili “Giderken dönemin başbakanına mı sordular?” dedi.

Peşkeş Çekilen Filistin Gazı

Mesele bununla sınırlı değil. Bir de gaz konusu var. O da geçen sene imzâlanan anlaşmayla resmîleşti. 3 Temmuz 2017’de  2 ülke arasında gaz anlaşması imzâlandı.  İsrail, Filistin’in gazını çalıp Avrupa’ya satacak ve bu satış Türkiye üzerinden gerçekleşecek. Berat Albayrak, İsrailli mevkidaşıyla fotoğraf çektirirken çok gururlu görünüyordu. İsrail’in Filistin’den çaldığı gazı Avrupa’ya satmanın eşsiz gururu!

Tarih Gerçekleri Yazıyor!

Cuma günü miting yapacaklar. Filistin halkıyla dayanışmanın yolu seçim öncesi nutukların havada uçmasından geçiyor onlara göre. Halbuki bu topraklarda Filistin halkı için canını veren Sosyalistleri yazıyor tarih. Direniş kamplarında ömrünü feda eden Sosyalistlere “terörist” diyenler, bugün Filistin davasının bayraktarlığını yapma iddiasında. Ne mutlu ki, tarih bu davayı 3 kuruş uğruna satanları da bu dava uğruna canını verenleri de yazıyor!
(*) http://www.dw.com/tr/suudi-prens-israilin-hakk%C4%B1-var/a-43230020
(**)http://www.ydh.com.tr/HD13929_israil-ve-suudi-arabistan-artik-gizli-gorusmuyor.html
(***)http://www.ydh.com.tr/HD14955_katar-israilden-askeri-kask-satin-aliyor.html
(****) https://www.ekonomi.gov.tr
(*****) www.ekonomi.gov.tr 2014 Yılı Türkiye-İsrail Ticareti Mal Ticareti
 
 

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı