Sosyalizm Kazanacak!
/ Dünyadan / Kürt Hareketi Rojava'da Tarih Yazıyor; Fakat ABD'ye Karşı Uyanık Olmak Gerekiyor!

Kürt Hareketi Rojava'da Tarih Yazıyor; Fakat ABD'ye Karşı Uyanık Olmak Gerekiyor!

on 6 Haziran 2016 - 15:22 Kategori: Dünyadan, Gündem, Polemik

Daha düne kadar Kobanê için bu sözleri sarf ediyordu Tayyip: “Kobanê düştü düşecek.” Kobanê düşmedi ama AKP’nin Suriye politikası yerle yeksan oldu. MİT yuvası Azez dışında AKP’nin Suriye ile politik ve fiili bağlantısı neredeyse kalmadı. Dün (5 Haziran Pazar günü) AKP’ye yakınlığıyla bilinen, Suriye’de savaşan Sultan Murad Tugayları, sınırda yaralanan militanlarına kapıları açmayan AKP’yi eleştirdi. Hatta “Türkiye sınırı Ruslar tarafından bombalanıyor, Türkiye sessiz” imâsında bulundular. Sınırda savaş uçağı düşürüp düşen uçak konusunda etrafa “kabadayılık yapmanıres 2n” elbette bir bedeli olacaktı. AKP uzun süredir bu bedeli ödüyor.
YPG Membic’e İlerliyor
Suriye Demokratik Güçleri’nin başını çeken YPG, ABD hava desteğiyle Membic’e ilerliyor. Doğu yönünden kuşatılan Membic ve çevresi, havadan sürekli bombalanıyor. IŞİD militanlarının Membic’i terk etmeye başladığı bildirildi. Bu arada elbette, AKP’nin “kırmızı çizgileri” de her geçen saat aşılmış oluyor. Ne demişti AKP’li muktedirler? “Fırat’ın batısına geçemezler.” YPG Fırat’ın batısını ele geçirip Tışrin Barajı’nı alınca bu kez ağız değiştirdiler ve “Fırat’ın batısına geçen YPG değil, Suriye Demokratik Güçleriydi” dediler. Suriye Demokratik Güçleri’nin politik ve askerî önderliğinin YPG’de olduğunu rakamlarla açıklamıştık. Aslında bunu AKP de biliyor. Fakat söyleyecek başka sözleri olmadığı için bir çeşit “kırmızı karınca masalı” ortaya atıyorlar. Kısacası YPG, ABD icazetiyle Fırat’ın batısındaki ilerleyişini sürdüyor. AKP sessizce izliyor.
Dikkatli Olmak Gerekiyor
Suriye macerası AKP’nin nihaî yenilgisi olma yolunda hızla ilerliyor. Devrimci Marksistler evvela kendi egemenlerini zayıflatmak için çaba harcarlar. AKP’nin Suriye politikasında çamura batması Türkiyeli emekçiler için bir avantaj olarak görülmelidir; ancak bu noktada, ABD’nin elini Ortadoğu’dan çekmesi gerektiğini her koşulda söylemeliyiz. Kendi çıkarları için Ortadoğu’yu kana bulayan ABD, Kürt gençlerinin canlarını siper edip mücadele ettiği topraklarda IŞİD’in geriletilmesini kendisine mâl etmeye çalışıyor.
Soğuk savaş sonrasından bugüne kadar Türkiye ABD’nin ileri karakoluydu. Konjonktür değişiyor. Suriye’nin kuzeyinde oluşan fiili Kürt kuşağını ABD “yeni ileri karakolu” haline getirmek için adımlar atmayı sürdürecektir. PYD’nin kontrolündeki Haseke’nin kuzeydoğusunda bulunan Rumeylan Havaalanı’nı kendisi için hazırlayan ABD’ye karşı uyanık olmak gerekiyor. Rumeylan Hava Üssü, ABD’nin “yeni İncirlik Üssü” haline gelmesin!
Tekrar söyleyelim: Kanıyla, canıyla bedel ödeyen Kürt gençleridir. Rojava’nın geleceği ne ABD’ye ne de başka bir emperyalist aktöre bağlıdır. Ödenen birçok bedelin boşa düşmemesi için ABD emperyalizmine karşı uyanık olunması gerektiği hususundaki dostça uyarımız, tarihsel yaşanmışlıklardan süzülen öngörüdür.
bolsevik.org

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı