Sosyalizm Kazanacak!
/ Gündem / Kadın Kadındır; Eksik Aklındır! – Tilbe Akan

Kadın Kadındır; Eksik Aklındır! – Tilbe Akan

on 6 Haziran 2016 - 09:40 Kategori: Gündem, Kadın
Facebooktwitterlinkedin

Yine bir Tayyip Erdoğan klişesi bir kez daha gündeme oturdu. Diktatör, kadın düşmanı zihniyetinin yansımalarını her yerde söylemleriyle gösterirken her seferinde bedenlerimizle ilgili yaratıcı fikirlerini gündeme getirmeyi başarıyor. Bu sefer diktatör KADEM’in (Kadın ve Demokrasi Derneği) etkinliğinde kadınlara akıl verdi. Anne olmamış kadın eksiktir diye buyurdu! Üstüne kadın hakları savunucularını da kadının özgürlüğünü kısıtlamakla itham etti!

Sözleri şöyle:

Burada şu samimi görüşümü ifade etmeden geçemeyeceğim. Kadının iş hayatındaki konumu onun anneliğini asla geriye atmamalıdır. Çalışıyorum, diye annelikten imtina eden bir kadın aslında kadınlığını inkâr ediyor demektir. Bu benim samimi düşüncemdir. Anneliği reddeden, evini çekip çevirmekten vazgeçen bir kadın, iş dünyasında istediği kadar başarılı olsun özgünlüğünü kaybetme tehlikesiyle karşı karşıyadır. Eksiktir, yarımdır. Anneliği reddetmek insanın yarısından vazgeçmektir. Daha geniş tutuyorum. İnsanlıktan vazgeçmektir. Anne olmazsa insanlık olur mu? Anne varsa insanlık var.”

Bunun için her fırsatta en az 3 çocuk tavsiyesi yapıyorum. Bunu ben yapmıyorum. Rabb’im emrediyor, Peygamberimiz söylüyoruz. Üretmek, hayatın her alanında var olmak kesinlikle anneliğe engel değildir. İş hayatının anneliğin alternatifi haline getirilmesini kesinlikle kabul etmiyorum.”

Her alanda kadınları, çocuklarıyla birlikte kollayan, destekleyen yasal düzenlemeler gerçekleştirdik. Teknolojik imkânlar, kadınlarımızın pek çok işi evinden, çocuklarının yanından yürütebilmesine fırsat veriyor. Velhasıl, iş hayatının anneliğin alternatifi haline getirilmesini kesinlikle kabul etmiyorum.”

AKP hayatımızın her alanına saldırırken ilk hedef olarak kadınları seçiyor. Çünkü kadınlar, yaşamı yeniden üretiyor. Yeni kuşakları doğuruyor ve büyütüyor. AKP de geleceğin dindar, kindar ve ucuza çalışan nesillerini yetiştirmeyi kadınları muhafazakar “değerler” ile donatarak yapmaya çalışıyor. Ülke rejimi değiştirilmek, tek adam sultasına dönüştürülmek isteniyor. Her burjuva rejim kadının yerini yeniden tayin eder. Tayyip de bunu en kadın düşmanı hali ısrarla sürdürüyor. Ağzını her açtığında gazetecisinden akademisyenine, kadınından Kürt’üne kimin nasıl yaşayacağını, ne yapıp yapmaması gerektiğini söylemekten zerre utanmıyor.

Son vahim vakada ise bize kadının tanımını yapıyor! AKP’nin istediği kadın profili; eve kapanmalı, kahkaha atmamalı, saygı göstermeli! Ve tabi ki anne olmalı! En az 3 çocuk doğurmalı! Ancak bu şekilde kadın olmuş olabiliriz! Çünkü Türkiye, Avrupa’nn ucuz pazarı. Emek, büyük bir işsizler ordusu ve genç nüfus olmadan böylesine sudan ucuz olamaz. Olmazsa AKP’nin istikrarı bozulur. Erdoğan’ın sonsuza dek yaşayacakmış gibi tesis ettiği tek adam yönetimi çatlar.

Kadının “anneliğini” ihmal etmesi aynı zamanda muhafazakar değerlere aykırıdır. Bu yüzden Erdoğan ayn konuşmada şöyle söylüyor:“İnsanlığın yarısını oluşturan kadın, anneliğiyle, evinin ve çocuklarının üzerindeki etkinliğiyle, estetiğiyle, sahip olduğu farklılıklarla kadındır.” Bu muhafazakar zırvaların temelinde kadının sırtına yüklenmiş ev emeği var. Emekçilerin elindeki bütün hakları 14 yıl boyunca tırpanlayıp, kendisine saray yaptıran bir diktatörden başka bir anlayış zaten beklenemez. Dahası, kapitalizmden fazlası beklenemz. Sanmayın ki dünyanın başka bir yerinde bu işler farklı işliyor. Tüm burjuvalara göre kadın kadın, önce anne olmalıdır. Doğurmalı, yeni kuşakları muhafazakar “değerlerle” yani “itaati” ve “geleneksel” olanı temel alan bir anlayışla donatmalıdır. Ama piyascılık çağında kadının eve kapanması da işlerine gelmediğinden kadının çalışmasına neyseki en azından “şimdilik” bir laf edemiyor Tayyip!

AKP’nin “Kadından” Anladığı, Kadına Reva Gördüğü

Erdoğan’ın dini referanslarla kadına ne kadar “değer” verildiği saçmalıklarını bir kenara bırakırsak elde avuçta kocaman bir karanlık tablo var. Emekçiler için, halklar için bu topraklar ne kadar cehennemse kadınlar için de cehennem.

AKP döneminde kadın cinayetleri %1400 arttı! Her yıl yüzlerce kadın katlediliyor! Ancak AKP ve Tayyip hala kadınlara ne yapmaları gerektiğini ve kadın olmayı öğretmekle meşgul! AKP tam olarak bu zihniyeti topluma öğrettiği, bu zihniyeti koruduğu için kadınlar katlediliyor. Katiller gücünü devletten alıyor.

AKP’nin Aile Bütünlüğünü Olumsuz Etkileyen Unsurlar ile Boşanma Olaylarının Araştırılması ve Aile Kurumunun Güçlendirilmesi Meclis Araştırması Komisyonunun meclise önerdiği tasarı çocuk gelinlerin ve kadın cinayetlerinin haberini önceden verir gibi. Yasa taslağı AKP iktidarı boyunca kadınları cinayet, taciz ve tecavüze kurban veren; çocukları istismarın önünü açan ne varsa kurumsal ve yasal hale getiriyor. Sonra kalkıp kadının “kıymetinden” bahsediyorsunuz. Sizin düzeninde kadının kıymeti değil olsa olsa işlevi olur. İnsanlığa düşman olan kadınlara bir şey vaadedebilir mi?

Kadın cinayetleri, tecavüzler, tacizler dur durak bilmeden devam ederken, bunlara karşı herhangi bir yaptırım uygulanmaz hatta saçma sapan gerekçelerle ceza indirimleri uygulanırken senin istediğin kadınlardan olmayacağız Tayyip! Kadın emekçilerin gün yüzü görmeden bir ömür harcayıp gittiği bu dünyada sen de sonsuza dek o sarayda saklanamaycaksın.

 

Facebooktwitterlinkedin

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı