Sosyalizm Kazanacak!
/ Manşet / Kilis Bir Kez Daha Savaşın Bedelini Ödüyor

Kilis Bir Kez Daha Savaşın Bedelini Ödüyor

on 25 Ocak 2018 - 15:46 Kategori: Manşet
Facebooktwitterlinkedin

AKP haftalardır siyasi manipülasyon gücü ile Afrin’e girdi. Ortalık yalan haberden ve algı yönetiminden geçilmiyor. AKP bu savaşı Erdoğan’a komutanlık sıfatı verecek, içeride baskı için gerekçe oluşturacak ve başkanlık seçimi öncesi büyük bir şovenist dalga ile milli çıkarın temsilcisi yapmaya çalışıyor. Sadece bu kirli savaşa karşı çıkanlar değil savaşa dair destek açıklaması yapmayanlar da hedefte. AKP istiyor ki benden taraf olmayan bertaraf olsun. Bu hengame içinde ilk kayıp haberleri gelmeye başladı. Kilis ve Reyhanlı’ya düşen roketler yaralı ve ölülere yol açtı. 

Kilis’e dün akşam düşen roket can kaybına neden oldu. Camiye isabet eden roket iki kişinin canını aldı. 11 kişi yaralı. AKP’nin savaşının bedelini Kilis uzun zamandır ödüyor. Ancak ilk kez bir roket dün akşamki kadar ülkenin gündeminde oldu. Kilis, Suriye savaşının ilk zamanlarından beri Selefi cihatçıların otoban olarak kullandığı yerlerden biri.  Afrin, Al Azez’in karşısında. Savaşın gidişatının her adımında büyük yaralar aldı. Yerel halk Kilis’i büyük oranda terk etti. Sınıra yakın yerler artık yaşam değil operasyon alanı. Daha önce 18 Ocak 2016’da bir okula isabet eden bir roket bir kişinin canını almış, bir kız öğrenci yaralanmıştı. Şırnak’ın Cizre ilçesinde bulunan Şeyh Şeyda Camisi’nin bahçesine düşen hava topu nedeniyle 1 çocuk yaşamını yitirmişti. Ama onun da kıymeti pek yoktu. Boş arazilere sayısız roket düşüyordu. IŞİD, o dönemde AKP destekli Selefilerle çatışırken Ankara’ya mesaj vermek için sayısız kez Kilis’e roket attı. Sayısız ev isabet alındı. Kilis merkezi yıllardır diken üstünde ancak  bu zamana kadar hiçbiri dün akşam düşen roket kadar gündem edilmedi çünkü AKP’nin bu savaşta eline yarayacak ne varsa gündemde o olacak.

Afrin halkının tepesine düşen bombalar, tank füzeleri, üzerine sürülen selefi çeteleri televizyonlarda göremeyeceğiz ancak Kilis’te bu savaşın kurbanı olan halkın mağduruiyeti bu savaşa daha çok batmak için kullanılacak. 

2014’te Hakan Fidan’ın “gerekirse Suriye’den üç beş füze fırlatırız, savaş gerekçesi yaratırız” dediği ülkede halkın canının hiçbir kıymetinin olmadığını, bu savaşın Suriye halklarının üzerine çökmek üzere Erdoğan’ın hırslarına dayandığını yüksek sesle haykırmak vaktidir.

Facebooktwitterlinkedin

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı