Sosyalizm Kazanacak!
/ Gündem / Kabataş'ta Cinsiyetçi Müdürden İcraatlar: Tayt Yasağı

Kabataş'ta Cinsiyetçi Müdürden İcraatlar: Tayt Yasağı

on 14 Şubat 2016 - 22:39 Kategori: Gündem, Kadın

k_21143525_fatihgldalkkresim
Kabataş Erkek Lisesi (KEL) müdürü Fatih Güldal geçtiğimiz günlerde öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada kız öğrencilerin ve öğretmenlerin tayt giymesinin yasaklandığını duyurdu. Öğrencilerden çıkan şaşkınlık seslerinin üzerine, gülerek “bakıyorum kızlardan çok, erkekler bu duruma üzüldü” dedi ve cinsiyetçi bir tavırla yüzlerce öğrenci ve onlarca öğretmenin önünde konuşmasını sürdürdü.
Bolsevik.org’a konuşan bir öğrenci, müdürün öğrenci ve öğretmenlere yönelik yaptığı konuşmayla kadınları baskı altına almaya çalıştığını belirtti. Öğrencilerden gelen tepki seslerinin üzerine konuyu cinsiyetçi bir şekilde alaya almasının da, kadına ve kadın-erkek eşitliğine yönelik değersizleştirme çabalarına bir örnek oluşturduğundan bahsetti.
Liselerde kılık ve kıyafet serbestliği olmasına rağmen müdür Güldal, okulu kendi kuralları, inancı ve görüşleriyle yönetmeye ve öğrencilerin yanı sıra kadın öğretmenleri de psikolojik baskı altına almaya çalışmaktadır. KEL müdürü Fatih Güldal’ın konuşması, “tayt giyen kadın, tacizi hak etmiştir” şeklinde topluma dayatılmaya çalışılan zihniyetin bir yansımasıdır.
Güldal’ın sözleri ve konuyu cinsiyetçi bir şekilde alaya alması, hem söz konusu lisede hem de toplumda kadına yönelik saldırganlığı teşvik edebilecek bir yaklaşım oluşturmaktadır. AKP’li bakanların, milletvekillerinin ve diğerlerinin kadına yönelik açıklamaları da dikkate alındığında, kadına yönelik böylesi yaklaşımlar, kadınların toplumsal konumunu git gide zayıflatmaktadır.

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı