Sosyalizm Kazanacak!
/ Devrimci Perspektif / Emperyalizm Elini Suriye'den Çek!

Emperyalizm Elini Suriye'den Çek!

on 14 Şubat 2016 - 22:30 Kategori: Devrimci Perspektif, Gündem, SEP

Sürekli Devrim Hareketi’den Açıklama

Halkların örgütlü olmadığı, emekçilerin ve gençlerin kendi bağımsız örgütlerinin varlık gösteremediği Ortadoğu’da halklar emperyalist güçler eliyle birbirlerine kırdırtılıyor. Suriye, dış ülkelerin müdahalesiyle hiç bitmeyecek gibi duran bir iç savaşta korkunç bir kan banyosuna dönüştü. ABD ve İsrail, Suudiler ve Körfez ülkeleri, Rusya ve İran, Fransa ve İngiltere…Kimi arasanız orada, kanlı planlarını yürütüyor. Bu kanlı oyuncuların başında da AKP’nin yönettiği Türkiye geliyor. Bir zamanlar çok iyi dost olduğu Esad’ı devirmeyi saplantı haline getiren RTE, Suriye’de akan kanın baş sorumlusu durumunda.

Suriye’de Esad rejimini devirerek yeni Osmanlı düşlerini gerçekleştirmek isteyen RTE, bir yandan da Rojava’da kendi kaderlerini ellerine alan Kürtleri ezmek derdinde. Şüphesiz RTE elde edeceği bir askeri zaferin kendisi sultan ve halife yapacağını hesaplıyor. Böylelikle Türkiye’deki tek adam yönetimi pekişmiş olacak. Plana göre dünya Sünni aleminin lideri halife Erdoğan, ülke içerisinde de tabi ki kendi sultasını kurabilecek!

Suriye içerisinde mezhep savaşı örgütleyen RTE, İran’a karşı mücadelesinde kendisini Sultan “Yavuz” gibi hissettiğinden şüphe yok. Diğer taraftan kendi eliyle bu işleri halletmeye gözü kesmeyen AKP iktidarı, sadece ÖSO ve diğer İslamcılar’dan değil en organize ve en güçlü cihatçı güç olarak değerlendirdiği IŞİD’den medet umdu. Para, silah, hastane, istihbarat, sınır geçişleri, cephe gerisi hizmeti… Hepsi bu cellatlara sunuldu. Neticede bu caniler sadece Suriye’de değil Suruç’ta ve Ankara’da nice hayatları kararttı. Bütün bunların hesabı gün gelecek elbette sorulacak!

Şimdilerde Suriye’de ağır bir yenilgi almak üzere olan AKP iktidarı Halep’in kuzeyinde Kürt güçlerini bombalıyor ve işgal tehdidinde bulunuyor. Bu sefer de ettikleri büyük lafları gerçekleştiremeyeceklerinden   Ortadoğu bataklığının en pis kokan noktası olan Suudiler’den medet umuyor.İncirlik üssüne Suudi uçakları yerleşti bile. Dahası Suudiler yanlarına alacakları kukla Bahreyn gibi Körfez emirlikleriyle kuzey Suriye’yi işgal edeceğini ilan etti. ABD’de de böyle bir girişime yeşil ışık yakacağını belirtti. Daha kendisine hayrı olmayan Suudiler, kendilerine yönelik çok ciddi bir tehdit olan ama bir yandan da Müslüman dünyanın en yoksul ülkesi olan Yemen’de bile bataklığa saplanmış durumdalar. Hal böyleyken Rus uçağını düşürüp kendi ayağına sıkan AKP dış politikası alay konusu olmayı fazlasıyla hak ediyor. Diğer taraftan çapsızlığı defalarca açığa çıkmış olan RTE dış siyasetinin Suriye’de bir maceraya atılarak Türkiye ve bölgeyi geniş kapsamlı bir savaşa atması ihtimal dışı değildir.

Biz sosyalist devrimciler böyle bir maceraya şiddetle karşı çıkıyoruz.

Türkiye dış politikası Suriye’den elini çekmeli ve Kürt halkının kazanılmış haklarını kabullenmelidir.

Etnik ve Mezhepsel Boğazlaşmaya Hayır!

Emperyalistler Ortadoğu’dan Defolun!

Yaşasın Halkların Kardeşliği!

Yaşasın Sosyalizm!

Yaşasın Sosyalist Ortadoğu Mücadelemiz!

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı