Sosyalizm Kazanacak!
/ Dünyadan / Angajman Kılıfında İşgal Hevesi!

Angajman Kılıfında İşgal Hevesi!

on 14 Şubat 2016 - 15:17 Kategori: Dünyadan, Gündem

“Muhaliflerin” Suriye’de sahada iyice sıkışması emperyalist güçleri iyice telaşa düşürdü.  YPG’nin ilerleyişinden ölesiye nefret eden AKP ise Halep’e yürüyen YPG’yi hazmedemediği için top atışları ile vurmaya başladı. Gelen haberler 2 ölünün olduğu yönünde.Sadırının hedefi, YPG’nin El Nusra’dan iki gün önce aldığı, Minak Askeri Hava Üssü idi. Davutoğlu, stratejik sığlığının ve ayak üstü bütün dünyaya söylenen yalanlarının saldırganlığı artık örtemediğini hala görmemiş olaca ki saldırıyı “anganjman kuralları” ile açıklamaya kalktı. Oysa anganjman kuralları YPG’nin Azez’e yaklaşması gibi bir gerekçe ile uygulanamaz, çünkü Türkiye cumhuriyeti topraklarının ve sınırlarının “güvenlik” tehlikesi gibi bir gerekçe aslında ortada bulunmuyor. Bu, bir nevi itiraftır çünkü mesela güvenlik değil, bal gibi cihatçıların imdadına yetişmektir.Aynı itirafı Yalçın Akdoğan utanmadan şöyle dile getirdi:

“Azez’e doğru PYD’nin sarkmaya başlaması, Halep’le Tel Rıfat tarafına doğru baskı uygulaması kabullenilecek bir durum değil. Orada muhalefet zaten rejim güçleri ve işbirlikçi Rusya’nın bombardımanıyla Halep’in kuzeyindeki hattı kestiler. Bu başlı başına vahim bir durumdur.”

AKP’nin Kürt  güçlerinin bir şerit halinde Suriye sınırına hakim olması, böylece cihadcı çetelere giden ikmal yollarının kapanması çok sert bir saldırganlık düzeyiyle sıcak çatışmaya dönüyor.

Dün, Suudi jetlerinin İncirlik üssüne konuşlanması ile birlikte adına koalisyon güçleri denen Batı emperyalist güçlerinin işgal ve doğrudan müdahale seçenekleri artık bir seçenek olarak masaya açıkça sürülüyor. Bugün Münih’te Suriye görüşmelerinde durumu değerlendiren  Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier,“Suriye’deki gelişmeleri takip edenler şunu biliyor. Bir yol ayrımındayız” diyerek Esad’ın güçlenmesine karşı hamle yapmaya hazır olduklarını aksi takdirde Suriye savaşını kaybetmek seçeneğinin göründüğünü itiraf etmiş oldu.

Emperyalizmin sıcak müdahalesinin başını çekmeye dünden hevesli Suudi Arabistan ve AKP hem islamcı motivasyonu hem de anti-kürt amaçları artık gizlemeksizin müdahale konusunda sabırsızlanıyor.Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı,CNN’e verdiği demeçte açıkça sorun siyasi yollarla çözülmezse ” Sorunun güç ile çözümünden başka yol kalmıyor”  dedi. Siyasi tarafların masaya oturamadığı için tıkanan Cenevre görüşmeleri gösteriyor ki siyasi tıkanmanın ta kendisi tansiyonu yükseltiyor.Kara operasyonunun ise ABD önderliğindeki koalisyon güçlerinin masasında olduğunu hatırlatalım.

Emperyalist saldırganlık ile Suriye’ye salya akıtan tüm emperyalist güçler: Elinizi Suriye’den çekin!

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı