Sosyalizm Kazanacak!
/ Manşet / İSTANBUL İŞÇİ BULUŞMASI Gerçekleşti: "Birlikte Yürüyelim!"

İSTANBUL İŞÇİ BULUŞMASI Gerçekleşti: "Birlikte Yürüyelim!"

on 15 Aralık 2019 - 15:23 Kategori: Manşet
Farklı sektörlerden işçilerin olarak organize ettiği İstanbul İşçi Buluşması bugün Kadıköy’de gerçekleşti.
Buluşmaya TORES-İŞ sendikası ve Tekstil İşçileri Güç Birliği’nden, kafe bar, tekstil, eğitim, muhasebe işçilerinden katılım oldu. Yatağan İşçi Direnişi lideri Erol Soğancı ve ES-İŞ Kurucu Başkanı Özge Bakacak, toplantıya destek ve dayanışma mesajı gönderdi.

Toplantıda işçi sınıfının gündemleri ele alındı. Ekonomik krizden çalışma koşullarına, sendikal örgütlenmenin sorunlarından uluslararası düzeydeki emekçi hareketine kadar pek çok konu konuşuldu.
Toplantı sonunda Trelleborg işçilerinin greviyle dayanışma, asgari ücret ve vergi dilimleri ile uluslararası emekçi halk isyanları konularında kararlar alındı.
Yeniden hem İstanbul’un çeşitli üretim bölgelerinde hem de İstanbul geneli merkezi toplantı yapmak üzere sözleşildi.
İşçi konseriyle toplantı son buldu.
Toplantıda alınan kararlar şu şekilde:

Trelleborg İşçilerinin Yanındayız! Yaşasın Grev!

Gebze’deki Trelleborg fabrikasının Petrol-İş Sendikası üyesi işçileri, 10 Aralık itibariyle greve çıktı.  Ekonomik kriz koşullarında sefalet ücreti dayatmalarına karşı Trelleborg işçileri isyan bayrağı açtı.
Trelleborg işçilerinin grevi, Gebze’den Marmara’ya, oradan bütün ülkeye işçi sınıfının en canlı gözlerini bir kez daha parıldattı.
Bir yandan da metal sektöründe yaklaşık 150 bin işçiyi kapsayan toplu sözleşme süreci de tıkanmış durumda. MESS işverenlerinin dayatmalarına karşı metal işçileri de grev bayrağını açmaya hazırlanıyor.
İnsanca yaşayacak geçim koşullarını kazanabilmek için mücadele etmek zorundayız. Bunun için de ekonomik kriz koşullarında patronların dayatmalarına karşı grev silahımızı kullanmak zorundayız.  Modern köleliğe karşı grevler ve direnişlerle mücadele etmek zorundayız.
Ekonomik koşulları da dikkate aldığımızda önümüzdeki aylar ve yılların, grevlerin ve her türlü işçi mücadelelerinin yükseleceği bir dönem olacağını söylememiz mümkün.
İstanbul İşçi Buluşması olarak yükselen bu sınıf mücadelesinde her zaman en ön saflara koşacağımızı ilan ediyoruz!
Grev bayrağını açarak işçi sınıfının mücadeleci ruhunu ortaya koyan Trelleborg işçisi kardeşlerimize dayanışma duygularımızı gönderiyoruz.
MESS’e karşı greve hazırlanan metal işçisi kardeşlerimize “her zaman yanınızda olacağız!” diyoruz.
Yaşasın Trelleborg Grevi!
Yaşasın Grev! Yaşasın Sınıf Dayanışması!

Asgari Ücret 3.500 TL Net!
İşçilere Vergi Muafiyeti Patronlara Servet Vergisi!

Önümüzdeki günlerde 2020 yılı için geçerli olacak asgari ücret belirlenecek. Rakamı belirleyecek kurulun adı “Asgari Ücret Tespit Komisyonu”. Hükümet, işveren ve işçi (Türk-İş) temsilcilerinden oluşan komisyonda oy çokluğu patron-hükümet ittifakında. Dolayısıyla komisyonun kendisi bir güldürü olmanın ötesinde bir anlam ifade etmiyor.
Hükümet ve patronlar, asgari ücreti 2.500 TL’nin altında belirlemeyi hedefliyor. Bu rakam, önümüzdeki yıl içerisinde açlık sınırını bile karşılamayacaktır!
Türk-İş yönetimi, rakamlar üzerinden bir hokkabazlık yaparak, yoksulluk sınırını yok saydı ve “bir kişinin yaşam maliyeti” olarak belirledikleri rakam üzerinden 2.578 TL talep ediyor. Oysa asgari ücretin sadece tek başına çalışanı değil, aile ve çocuklarını da ilgilendirdiğini onlar da bal gibi biliyor! Ama dedik ya, hokkabazlık işte…
Tek başına asgari ücret için rakam söylemenin yetmeyeceği koşullarda yaşıyoruz. Bu yüzden İstanbul İşçi Buluşması olarak asgari ücret tartışmalarında temel aldığımız noktalar ve taleplerimiz şu şekilde:
– Asgari ücret, yoksulluk sınırı dikkate alınarak en az net 3.500 TL olarak belirlenmelidir.
– Asgari Ücret Tespit Komisyonu gibi bir tiyatroya son verilmeli, asgari ücret ulusal toplu sözleşmelerle belirlenmelidir.
– Diğer ücretler asgariye indirilmemeli, bütün ücretlere en az %40 zam yapılmalıdır.
– Asgari ücretten vergi alınmamalıdır.
– Vergi sistemi ağır artan oranlı düzenlenmeli; yoksullardan çok az vergi alınmalı, zenginlerden çok daha fazla vergi alınmalıdır.
– Sermaye sahiplerinden sahip oldukları zenginlikler üzerinden servet vergisi alınmalıdır.
***
Bu taleplerin, öyle kolayca kazanılamayacağının farkındayız. Bu yüzden bu talepleri dile getirip kenara çekilmeyeceğiz.
Taleplerimizi kazanmanın tek yolu MÜCADELE ETMEKTEN geçiyor.
Birlikte mücadele edeceğiz!
Birlikte kazanacağız!

Şili, Lübnan, Fransa, İran… Direnen Dünya Emekçilerine Selam Olsun!

Sömürü ve eşitsizlik düzeni bütün dünyada hüküm sürüyor. Yoksul emekçi yığınlar ve servet sahibi kapitalistler arasındaki varlık uçurumu giderek derinleşiyor.
Kapitalistler, kendi düzenlerini sürdürebilmek için dünyanın dört bir tarafında benzer saldırılar gerçekleştiriyor.
İşçi sınıfı olarak bizlerin de mücadelelerimiz ortaklaştırmaktan başka çaremiz, çıkar yolumuz yok! Dünyanın neresinde olursa olsun sömürü ve eşitsizliklere karşı emekçilerin verdiği mücadelelerin, bizim için de deneyim ve dersler içerdiğinden şüphemiz yok.
Bu yüzden hem bölgemizde hem de dünya genelinde devam eden emekçi halk isyanlarına, mücadelelerine destek olmak boynumuzun borcu.
Mücadele eden dünya emekçileri! Sizleri destekliyoruz ve mücadelelerinizi kendi mücadelelerimiz olarak görüyoruz.
İstanbul İşçi Buluşması olarak Şili’den Lübnan’a, Fransa’dan İran’a ekmek ve özgürlük için mücadele eden emekçi sınıflara dayanışmamızı ve selamlarımızı gönderiyoruz.
Yaşasın işçi sınıfının uluslararası güç birliği!
Yaşasın sınıf dayanışması!

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı