Sosyalizm Kazanacak!
/ Dünyadan / İngiltere’de Sağlık Emekçileri Grevde!

İngiltere’de Sağlık Emekçileri Grevde!

on 3 Ocak 2024 - 16:44 Kategori: Dünyadan

Yeni yılın ilk grevi İngiltere sağlık emekçilerinden geldi. Grev, 75 yıllık İngiltere Ulusal Sağlık Servisi tarihindeki en uzun grev olarak tarihe geçecek bir şekilde 6 gün sürecek.

Londra’nın St. Thomas Hastanesi önünde toplanan İngiliz Tabipler Birliği (BMA) üyesi pratisyen doktorlar, 2008 yılından bu yana enflasyonun altında kalan maaş zamlarını ve yeterli seviyede personel bulunmamasını protesto etti.

2008 yılından itibaren gerçek enflasyonun altında kalan zamlarla pratisyen hekimlerin maaşlarında yüzde 26’lık kayıp yaşandı.

Resmi enflasyon oranının yüzde 5,2 olmasına rağmen, bakanlar 2023-24 için ortalama yüzde 8,8 oranında bir artış uygulayıp ardından yüzde 3’lük bir artış daha teklif ettiler. Bu oranın maaşları 2008 seviyelerine döndüreceğine ve kaybedilen yüzde 26’lık oranı geri getirmemesine vurgu yapan BMA Pratisyen Hekimler Komitesi Eş Başkanı Robert Laurenson %35’lik maaş zammında ısrarcı olacaklarını bildirdi.

Geçtiğimiz yıldan itibaren “Agenda for Change” maaş düzenleme sistemine karşı hemşireler, ambulans sürücüleri, doktorlar, pratisyen hekimler ve başka sağlık emekçileri toplamda 34 gün greve gittiler. Bu grev günlerinde toplam 1.2 milyonun üzerinde hastanın randevusu iptal edildi.

Londra’da 4 bin 501 pratisyen hekimin greve gittiği belirtilen açıklamada, NHS çatısı altında çalışan tüm doktorların yüzde 50’sinin pratisyen hekim olduğu belirtildi.

Hükümetin artık sağlık emekçileriyle görüşmediğini, onları yalnız bıraktığını ifade eden hekimler, çözüm yolunun bu grevlerden geçtiğini belirtti.

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı