Sosyalizm Kazanacak!
/ Emekçiden / İktidara İnat “Zurna Gibi Uzatacağız”!

İktidara İnat “Zurna Gibi Uzatacağız”!

on 8 Haziran 2019 - 15:48 Kategori: Emekçiden

23 Haziran’da yapılacak olan İstanbul seçimleri için Urfa’yı ziyaret eden Binali Yıldırım kendisinden kadro talep eden taşeron işçilere “Lafı zurna gibi uzatmayın, söylendi bakacağız. Çalışıyoruz bir şekilde.” yanıtını verdi. Yine geçtiğimiz günlerde İmamoğlu için Pontus söylemini kullanan, iktidarın Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu’nun dün kendisinden iş isteyen bir vatandaşı elinin tersiyle kovduğu ve korumalarının vatandaşı darp ettiği görüntüler gündeme yansıdı. Biraz daha eskiye gidersek Erdoğan’ın iş bulamadığını söyleyen EYT mağduru bir kadına  bir kadına verdiği “Kocan ne yapıyor?” sözüyle gündeme gelmişti.

Türkiye’de artık emekçi sınıfların en büyük problemi işsizlik. İşsiz üniversite mezunlarının sayısı 1 milyonu aşarken, oransal olarak % 26,7 ile Cumhuriyet tarihinin en yüksek genç işsizliği ile karşı karşıyayız. Öte yandan Şubat 2019’da açıklanan TÜİK verilerinde işsizlik % 14,7 olarak belirtilirken, gerçek sayıların bunun kat be kat üzerinde olduğunu belirlemek zor değil.

kevser abdülkadiroğlu ile ilgili görsel sonucu

Hal böyle olunca işsizlik çeşitli şekillerde toplumda yansımasını gösteriyor. Seçim dönemlerinde iktidar işçileri oyalamak için türlü vaatlerle yola çıkarken, bunların bir çoğunun seçimlerin ardından unutulması bir Türkiye gerçeği… Çıkış yolu bulamayan birçok insan çareyi intihar etmekte buluyor. Daha üç gün önce Kastamonu’da, ataması yapılmayan 21 yaşındaki matematik öğretmeni Kevser Abdülkadiroğlu intihar etti. Bu intihar ne ilk ne de son… İşsizliği ve geleceksizliği protesto etmek için kendini yakan insanların sayısı da az değil.

Öteki yaka da ise işsiz emekçilerin sesine sağır, elindeki iktidar imkanlarını kendi oğlu, kızı, eşi, dostu için kullanan, kamusal zenginliği kendi malıymışçasına yağmalayan bir Erdoğan Türkiyesi mevcut. İktidarın kaybettiği belediyelerin iktidar partisi için nasıl bir çiftliğe dönüştürüldüğünün örnekleriyle her gün karşılaşıyoruz. Daha geçtiğimiz günlerde İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet iktidar tarafından işe sokulan, çalıştığı yerde yatarak resmini çekip sosyal medyada paylaşan bir belediye çalışanını ifşa et

mişti. Bu ve buna benzer belki de on binlerce örnek mevcut.

Biz ne yapmalıyız? Bu yağma düzeni bu şekilde süremez! Emekçileri, gençliği işsizliğe ve yoksulluğa mahkum eden, kendileri bizlerin yarattığı zenginlik üzerinde birer asalak gibi yaşayan iktidar sahiplerinden bulduğumuz her alanda hesap sormak ve bizde varız demek gerekiyor.

Ya hep birlikte mücadele ederek bu karanlığı ve zorbalığı dağıtacağız ya da geleceksizliğe mahkum olacağız!

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı