Sosyalizm Kazanacak!
/ Dünyadan / Haft Tappeh’de Yeni Mücadele Dalgası – Kadir Anari (İran)

Haft Tappeh’de Yeni Mücadele Dalgası – Kadir Anari (İran)

on 19 Haziran 2020 - 07:06 Kategori: Dünyadan

Sosyalist Gündem okurlarının daha önce de defalarca bu sayfadan mücadelelerini okuduğu İran’ın Ahvaz bölgesindeki Haft Tappeh (Yedi Tepe) şeker kamışı fabrikasındaki işçiler, 15 Haziran’da yeniden greve başladı.

Haft Tappeh işçileri yıllardır özelleştirme, işten çıkarma ve yoksullaştırma politikalarına karşı mücadele ediyor. İran rejiminin geçen hafta yeniden Haft Tappeh işçilerine karşı hamle yapması üzerine işçiler 3 gün önce greve başladı.

Rejim, Haft Tappeh fabrikasının yöneticilerini yolsuzluk iddiasıyla yargılamaya başladı. Bir yandan da fabrikada üretimin durdurulduğu şeklinde haberler yaymaya başladı. Ama Haft Tappeh işçilerinin sendikasının açıklamasıyla fabrikada üretimin devam ettiği açığa çıktı ve rejim provokasyonu açığa çıkartıldı.

Fabrikanın yöneticileri hakkında başlatılan kovuşturmanın da fabrikayı kapatmak için bahane olduğu düşünülüyor.

Haft Tappeh işçilerinin sendikasının açıklaması şu şekilde:

“İkiyüzlü adalet isteyenler ve onların sosyal medya trolleri, işçilerin taleplerini engelleyemez! Haft Tappeh işçileri şimdiye kadar ne zaman haklarını talep etse, bütün medyaları ve sosyal medyaları karşı propaganda yaptı. Fabrikadaki mücadeleyi inkar eden haberler yapıtılar. Şimdi de fabrikanın tatil edildiğini (üretimin durdurulduğunu) iddia eden haberler yayıyorlar.

İşçiler 3 aydır maaş almıyor ama rejim medyası hâlâ Haft Tappeh işçilerinin mücadele ve direnişinden ders almıyor.

Bilsinler ki Haft Tappeh işçileri, mücadeleye başladıkları ilk günden bu yana rejimin bütün taktiklerini kavrayıp kendi mücadelelerini devam ettirmeyi başardılar. Mücadele etmeye de devam edecekler ve taleplerinden vazgeçmeyecekler.

İşçiler, fabrikanın kapatılmasına ve malvarlığının sermayedarlar arasında taksim edilmesine (özelleştirilmesine) izin vermeyecekler.

10 seneden fazladır ki Haft Tappeh işçileri bu planı engelleyip kendi haklarını korumayı başardı.

İşçiler umutsuz değil. Haklarını savunmak için bütün işçileri bu mücadeleye çağırıyorlar. İşçiler, Haft Tappeh’nin yok olmasına karşı direnecekler.”

Haft Tappeh işçileri, İran’da rejimin işçi hareketine karşı her türlü baskısına rağmen sendikal örgütlenmesini fiilen gerçekleştirip, İran işçi sınıfı içinde öncü bir rol oynuyor. Bu mücadele deneyimi, Ortadoğu’nun emekçi halkları için de önem taşıyor.

Haft Tappeh işçilerinin daha önceki mücadeleleri de ses getirmiş ve liderleri Esmaeil Bakhshi ve birçok işçi tutuklanmıştı.
Haft Tappeh işçileri, Tahran otobüs sendikası (Vahed) işçileri, Ahvaz çelik işçileri, öğretmenler, emekliler gibi öne çıkan mücadeleci kesimlerden biri. Ve Vahed sendikası ile birlikte bu mücadelenin örgütlü örneklerini oluşturuyor.

Son aylarda Covid-19 salgını ile birlikte rejimin ahmakça vurdumduymazlığı sonucu İranlı emekçiler ağır bir yoksulluğa maruz kaldı.

İşyerlerinde intihar eden işçi haberleri, İran işçi hareketinin sosyal iletişim ağlarına yansıyor.
Tam da örgütlü güçlerin öne çıkması gereken bu dönemde İran’da Haft Tappeh işçilerinin yeniden mücadeleye atılması, kuvvetli bir selamı hak ediyor!

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı