Sosyalizm Kazanacak!
/ Gündem / AKP Düzeni Öğrenciye Zulüm – Demet Koca

AKP Düzeni Öğrenciye Zulüm – Demet Koca

on 10 Ekim 2021 - 06:18 Kategori: Gündem
Facebooktwitterlinkedin

Kira fiyatlarındaki artış konusu yakın dönemin en önemli gündemlerinden biri oldu. Özellikle büyük kentlerde emekçi sınıfların insanca yaşanabilir evlerde barınma imkanının kalmadığını daha önceki yazılarımızda vurgulamıştık. 

Eğitimin yeni dönemde yüz yüze yapılacağının açıklanmasıyla birlikte öğrenci gençlik de sorunu derinden yaşıyor. Öğrencilerin büyük çoğunluğu ne mevcut kiralarla ev tutabilme ne de istedikleri bir yurda yerleşebilme şansına sahip. KYK yurtlarının kapasite yetersizliği ve özel yurtların pahalılığı ülkenin en çok konuşulan gündemlerinden biri oldu.

Pandeminin ilanıyla üniversitelerde yüz yüze eğitime ara verilmesi nedeniyle yurtların ve öğrenci evlerinin büyük bir kısmı kapanmıştı. Okulların açılacağının duyurulmasıyla birlikte yeni dönemde öğrencilerin kalacak yer arayışına geçmesiyle KYK yurtlarının kapasite yetersizliği ile özel yurtların ve kiralık evlerin fiyatlarının uçukluğu barınma sorununu ortaya çıkardı.

Son bir yılda ülkede 20 tane KYK yurdu kapandı. Kapanan yurtlar nedeniyle toplam 17 bin 341 yatak azaldı. İstanbul’da yatak başına 32, İzmir ve Ankara’da yatak başına 11 öğrenci düşüyor. Lisans ve ön lisans da okuyan öğrenci sayısı (örgün) 3 milyon 800 bin iken KYK yurtlarının kapasitesi ise 700 bin.
2019-2020 Eğitim- öğretim yılında 703 bin kapasitesi varken, 2020- 2021 eğitim- öğretim yılında kapasite 695 bine düştü. Ekonomik krizin derinleşmesi, yurt ve kira artışları nedeniyle KYK yurtlarına 2021- 2022 yılı için talep daha çok arttı, pandemide çekilen konut ve yurt talebinin iki yılın birikimi ile geri gelmesiyle ile yurt ihtiyacı iyice büyüdü. 2021 itibariyle İstanbul’da öğrenci sayısı 401 bin 65. Son 10 yılda İstanbul’da 2 tane KYK yurdu yapıldı. Ankara ve İzmir’de de KYK yurtlarının kapasiteleri azaldı.

Ensar, TÜRGEV, TÜGVA, İlim Yayma Cemiyeti gibi tarikat ve cemaat yurtlarına sudan ucuz araziler, binalar vererek, milyonlarca liralık ihaleler vererek yurtlar açmasına olanak sağladılar. Bu yurtlar hali hazırda bulunan KYK yurtları ve özel yurtlardan çok daha ucuza olduğu için gençliği ve aileleri bu yurtlara mahkum etme politikası izleniyor. Böylelikle İslamcı toplumsal dizayn çabalarının çirkin yüzünü birkez daha görmüş oluyoruz. İslamcı dayatma ile el ele giden bir yurt politikası da faşist ablukadır. KYK yurtlarında muhalif öğrenciler barınmasın, fikirler ve talepler gelişmesin diye ülkücü çetelerin at oynatmasına izin veriliyor. Aykırı bir kitap, görüş ve hatta müzik bile yurtlarda barındırılmıyor. İdareciler de bu politikanın sürmesi için özenle seçiliyor.

KYK yurtlarindaki yasakçı anlayış çağdışı uygulamalarla atbaşı gidiyor. Bu yasaklar kadın öğrenciler üzerinde iki misli baskı kuruyor. Kalabalık odalar, yaşam alanlarının darlığı, mahremiyetin yokluğu, kültür ve sanatın esamesinin olmaması, olanakların kısıtlılığı… Öğrenciler bu yüzden ilk yıl yurtta kaldıktan sonra derhal eve çıkmanın yollarını arıyorlar. Sonuçta dar gelirli öğrenciler bu hayali de gerçekleştirecek imkana sahip olamıyor.

Sayıştay’ın Gençlik ve Spor Bakanlığı Denetimi 2019 raporunda kiralanan yurt binalarında can güvenliği (yangın, deprem, alt yapı- tesisat vb.) yoktur tespiti varken, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, KYK yurtlarının dünyanın en modern otel zincirleriyle rekabet eder durumda olduğunu söylüyor. Diğer taraftan Erdoğan bizden önce KYK burs-kredi ücreti 45 liracık iken şimdi 650 TL olması ile övünüyor. ( 45 Lira ile bir buçuk çeyrek altın alınırken, 650 TL ile bir çeyrek altın alınamıyor.) Erdoğan sarayda yaşarken, reklam için market alışverişine çıkıp her şey gayet uygun, market zamlarının nedenini üreticiye, tedarikçiye atarak enflasyonu görmezden gelirken; kiralık eve çıkamayan, yurtlarda kalacak yer bulamayan bu yüzden eylem yapan gençleri bildiğimiz gibi yine terörist ilan ediyor. Eşi Emine Erdoğan tasarruf için “mango alın kurutun” diye pazarda meyvenin çürüğünü almak zorunda kalan halka “öneride” bulunuyor.

Emekçi halka, gençliğe hiçbir gelecek vaad etmeyen AKP düzeni patrona zenginlik, öğrenciye zulüm ediyor.

Barınma sorunu ile ilgili taleplerimiz var:

• Herkese yetecek ücretsiz yurt !
• Yurt sağlanmayan öğrencilere aile gelirine göre kira desteği !
• Özel yurtlar kamulaştırılsın !
• İhaleci inşaat patronlarının toplu konutlarına el konulup yurt yapılsın !

Facebooktwitterlinkedin
Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı