Sosyalizm Kazanacak!
/ Emekçiden / Mikrofon Emekçilerde – 7 | Kafe Bar İşçileri: BİRLEŞİRSEK KAZANIRIZ!

Mikrofon Emekçilerde – 7 | Kafe Bar İşçileri: BİRLEŞİRSEK KAZANIRIZ!

on 23 Aralık 2019 - 10:51 Kategori: Emekçiden

Turizm, Otel, Restoran, Eğlence ve Spor İşçileri Sendikası (TORES-İŞ) Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Merkezefendi Belediyesi’ne bağlı Beltaş ve Mertaş işçileri arasında örgütlenmeye başlamış durumda. Sendika sayfasında yayımlanan, Beltaş’a bağlı çalışmış bulunan genç işçi Melike ile yapılan röportajı Sosyalist Gündem okurlarına sunmak üzere Mikrofon Emekçilerde dizimize ekliyoruz.

Denizli Beltaş / Mertaş Kafelerinde BİRLEŞİRSEK KAZANIRIZ!

Merhaba. Seni tanıyarak başlayalım.

MELİKE: Merhaba. İsmim Melike. Merkezefendi Belediyesi’ne bağlı Mertaş isimli şirkete ait Ornaz Vadi Kafe’de çalıştım bu yıl.

Çalışma koşullarınız nasıldı?

MELİKE: Denizli Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Beltaş ve Merkezefendi Belediyesi’ne bağlı Mertaş isimli şirketlerin birbirine çok benzeyen koşulları var. Çalışma koşullarımız genel olarak zordur. Mesaiye kalıyoruz mesela ama fazla mesai ödemeleri yapılmıyor.

Günlük çalışma süresi 12 saat. Haftada 6 gün çalışıyoruz. Yani toplamda haftada 72 saat.

Sigorta çoğu çalışana yapılmıyor. Benim sigortamı da yapmamışlardı. Sigortam yapılmadığı için ücretimi ya da haklarımı alamadığım durumlar da oldu.

Bu koşullara hiç karşı çıkmıyor mu işçiler?

MELİKE: Bir defa maaşlar gününde yatırılmadı. Ben de şirketi arayıp sordum. Ardından insan kaynakları görevlisi tarafından telefon geldi ve bir daha böyle birşeyi tekrarlarsam işten çıkartılacağım söylendi. Tek sebebi maaşların ne zaman yatırılacağını sormamdı.

Bu gibi durumlar nedeniyle genellikle haksızlıklara karşı ses çıkaran pek olamıyor. Hepsi eve ekmek götürmek zorunda olan insanlar.

Ama mesele şu. Kesinlikle ses çıkarmak gerekiyor. BİZ BİRLİKTE GÜÇLENİRİZ.

Anlattığım olayda ben tek başıma olduğum için beni bastırmışlardı. Ama bir, iki, üç, dört, beş derken yüzlerce kişi olduğumuzda sömürenlere karşı bir güç elde edebileceğimizi düşünüyorum.

Nasıl birleşeceğiz?

MELİKE: Sesimizi tek başımıza çıkartamayız. Mutlaka örgütlenmek ve sendikalı olmak zorundayız. TORES-İŞ olarak Beltaş ve Mertaş’ta örgütlenmeye başladık.

Çalıştığımız işyerine gelen sendikacı arkadaşlar, incelememiz için elimize kitapçıklar tutuşturmuşlardı. Ben de inceledim ve kendimi bulduğumu düşündüm. Şimdi o sendika için örgütlenme çağrısı yapıyorum.

Bütün Mertaş ve Beltaş işçisi arkadaşlara seslenerek bitirmek istiyorum. Sesimizi çıkarmak için birleşelim. Sonuçta kazandıklarımızın hepsinin alınterimizle kazanıyoruz. Kötü olan, yanlış olan haksızlığa ses çıkarmak değil, sessiz kalmaktır.

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı