Sosyalizm Kazanacak!
/ Dünyadan / Güney Afrika: Yüzbinlerce Metal İşçisi Grevde!

Güney Afrika: Yüzbinlerce Metal İşçisi Grevde!

on 17 Ekim 2021 - 20:20 Kategori: Dünyadan
Facebooktwitterlinkedin

Güney Afrika Ulusal Metal İşçileri Sendikası’nın (NUMSA) çağrısıyla 5 Ekim tarihinde başlayan süresiz grev bütün coşkusuyla devam ediyor.

Pandemi koşulları gerekçesiyle 2020 yılında herhangi bir zam alamayan metal işçileri, Güney Afrika Çelik ve Mühendislik Endüstrileri Federasyonu’nun (SEIFSA) 2021 yılı için %4,4; 2022 için enflasyon artı %0,5; ve 2023 için de enflasyon artı %1 olarak sunduğu zam oranlarının kabul edilebilir olmadığı vurgusunu yaparak sendikal mücadelede çözüm arayışına gittiler. Ülkede enflasyon artmakta ve şu anda %4,9 civarında seyretmekte. Bir yandan Güney Afrika Merkez Bankası faiz oranını dörtte üç oranında arttırarak % 4,25’e yükseltirken işverenlerin % 4,4’lik ilk teklifi aslında gerçek ücretlerde bir düşüş demek. Metal sektöründe örgütlü yaklaşık 155 bin üyesiyle işçi sınıfın büyük bir kesimini temsil eden metal işçilerinin sendikası NUMSA ise bu teklifler karşısında % 8’lik ve gelecek yıllar için de enflasyon artı % 2’lik bir zam oranı talebiyle 5 Ekim’de grev kararı almıştı.

NUMSA’nın süresiz grev çağrısına yüzbinlerce işçi destek verirken, yapılan eylemler sık sık polis saldırılarına maruz kaldı. 10 Ekim’de gerçekleşen eylem esnasında bir aracın göstericilerin üzerine sürülmesi bir kişinin ölümüne ve 6 kişinin yaralanmasına yol açtı; polisin ise alandan dağılan işçilere plastik mermi sıkması olaylara damgasını vurdu. İşçiler Kızıl gömlekleri ile polis kurşunlarına rağmen alanlarda boy göstermeye devam ediyorlar.

Müzakereler hâlihazırda devam ederken sokakta bu kadar güçlü duran işçi sınıfının politik olarak zayıf bırakıldığı da bir gerçek. Güney Afrika Sendikalar Kongresi (COSATU) hala neoliberal ANC’nin halk cephesi hükümetine bağlı hareket ediyor. Ekonomik Özgürlük Savaşçıları (Economic Freedom Fighters) ise kendilerinin örgütlemediği sendikal mücadelelere karşı sekterliğini koruyor.

Facebooktwitterlinkedin
Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı