Sosyalizm Kazanacak!
/ Gündem / “Güdük Necmi” Sadece Güldürmedi; Aynı Zamanda Öğretti!

“Güdük Necmi” Sadece Güldürmedi; Aynı Zamanda Öğretti!

on 31 Mart 2017 - 18:03 Kategori: Gündem, Kültür-Sanat

Hababam Sınıfı’nın Güdük Necmi’si; “Canım Kardeşim” filminde Tarık Akan’ın en yakın arkadaşı; filmlerdeki grevlerde “grev gözcüsü” Halit Akçatepe, 79 yaşında yaşamını yitirdi. Sahneye ilk defa çıktığında 5 yaşındaydı. 74 yıl boyunca işine büyük önem vererek önemli oyunlarda görev aldı. Halit Akçatepe, Hababam Sınıfı’ndaki “Güdük Necmi”, Süt Kardeşler’deki “Ramazan”, Köyden İndim Şehre filmindeki “Gayret” karakterleriyle tanındı. Onu en çok, Hababam Sınıfı’nın ele avuca sığmayan, İnek Şaban’ı her fırsatta iğneleyen, fakat ne olursa olsun arkadaşlarıyla birlikte, Çamlıca Lisesi’nin mülk sahibine karşı mü
cadeleden geri adım atmayan “Güdük Necmi” karakteriyle tanıdık. Dile kolay! Tam 74 yıl!

Halit Akçatepe, 2011’de Altın Portakal Yaşam Boyu Onur Ödülü’ne layık görüldü. Geçtiğimiz yıl rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan ve aralık ayında kısmi felç geçiren Halit Akçatepe, İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede bugün yaşamını yitirdi.

Komik Ve Politik Üçlü

Kemal Sunal, Tarık Akan ve Halit Akçatepe üçlüsü, bir dönemin sinema kahramanıydı. Bu üçlünün olduğu her film, istisnasız gülümsetmiştir. Filmlerinde bir şey söylemeleri ya da yapmaları gerekmezdi. Hani bazı insanların bir arada olması bile gülümsetmeye yeter ya, Kemak Sunal, Tarık Akan ve Halit Akçatepe’nin durumu da tam olarak böyle. Fakat onlar sadece gülümsetmekle kalmadı. Filmlerinde dönemin politik-muhalif ruhunu yansıttılar. Grevlerde, politik mücadelelerde, haksızlıklara karşı isyanda daima en öndeydiler. Haksızlıklara karşı mücadeleyi, iyi insan olmanın temel koşulu olarak işleyen filmlerde rol aldılar. Öğrendiler, öğrettiler… Ve artık üçü de aramızda değil. Işıklar içinde uyuyun. 

bolsevik.org

 

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı