/ Gündem / Başakşehir Kulübünün "Hikmeti" Nereden Geliyor? (Çağın Erdinç)

Başakşehir Kulübünün "Hikmeti" Nereden Geliyor? (Çağın Erdinç)

on 15 Nisan 2018 - 14:38 Kategori: Gündem

Tayyip Erdoğan dün Başakşehirli gençlere seslendi: “Şampiyonluğa yürüyorsunuz; kulübü yalnız bırakmayın.”
Evet, Başakşehir şampiyonluğa koşuyor. Öyle bir takım yarattılar ki, bu sene Galatasaray’ı 5-1 yendiler. Galatasaray’ın 19 yıldır kazanamadığı Kadıköy deplasmanında Fenerbahçe’yi yendiler. Beşiktaş’ın 2 yıldır kaybetmediği İnönü’de Beşiktaş’ı az daha yeniyorlardı ki, Tosic son dakika golüyle Beşiktaş’a 1 puanı getirdi. 2 hafta önce yine Beşiktaş karşısında 10 kişi oynamalarına rağmen 1-0 kazandılar.
Sahi, Başakşehir ne ara şampiyonluğa koşan bir takım haline geldi? Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş gibi 15 yıllık köklü kulüplerle ismi nasıl bir arada anılır oldu? Karşıyaka ve Eskişehir gibi kulüpler can çekişirken Başakşehir’in futbolun yeni “büyüğü” olma yolunda ilerleme süreci nasıl başladı? 

Zulüm 1990’da Başladı!

Başakşehir, İstanbul Büyükşehir Belediyespor ismiyle 1990’da CHP’li belediye başkanı Nurettin Sözen tarafından kuruldu. O dönemde adı pek duyulmadan spor kulüplerinden biri olarak alt liglerde mütevazi bir yarış veriyordu. Belediyespor yükselişe AKP’nin iktidara gelmesiyle birlikte başladı. 2007 yılında alt liglerden süper lige yükselecek kadar başarı yakaladılar. 2011 yılında Türkiye Kupası’nda final oynayacak kadar ilerleyen bir takım haline gelmeleri, bugünlere göz kırpıyordu.

Mali Kaynakları Biziz

Başakşehir’in finansal kaynağının nereye dayandığını söylemeye gerek var mı? Stada bir avuç “toplama” taraftar geliyor. Onların bilet paralarıyla dönmüyor herhalde kulüp! Halkın cebinden çıkan paralar kulübün kasasına giriyor. Başakşehir, İstanbul Büyükşehir Belediyespor ismini bıraktı ama aslında hâlâ bir belediye kulübü. Finansal kaynağının temel dayanağı da belediye. Başka bir gelirleri varsa çıkıp açıklasınlar. Arda Turan’a verdikleri onca parayı nereden bulduklarını söylesinler. 

Yönetim Kurulu Değil, İ.B.B Meclisi Sanki!

Başakşehir yönetiminde birbirinden “ünlü” isimler var. En tepeden en aşağıya kadar hepsi AKP’li. En tepede Göksel Gümüşdağ var. Gümüşdağ, Emine Erdoğan’ın ağabeyi Hasan Gülbaran’ın kızıyla evli. AKP’liler ile yediği içtiği ayrı gitmiyor. Kendisi aynı zamanda  AKP üye­si ve İs­tan­bul Bü­yük­şe­hir Be­le­di­ye­si Mec­lis Baş­kan Ve­ki­li.
Çoğu yönetim kurulu üyesi belediyede hâlâ aktif görevde. Kulübün ismi değişti çünkü İstanbul Büyükşehir Belediyespor ismi gündemdeyken “Halkın vergileriyle oyuncu alıyorsunuz” eleştirileri daha sık gündeme geliyordu. İsim değişti de ne oldu? Hiçbir şey! “Siyaha” “kara” demek dışında bir fark yok. Renk aynı; içerik aynı; mali kaynak aynı. Hatta yönetim kurulunda yer alan isimler bile pek değişmiyor. Örneğin Çağatay Kalkancı, Başakşehir yönetim kurulu üyesi ve Göksel Gümüşdağ’ın başkan vekili. Asbaşkan Mustafa Saral hâlâ AKP Silivri Belediye Meclis üyeliği yapıyor. Yönetim Kurulu Üyesi İsmet Yıldırım ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Yalova Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren, İstanbullu ve Yalovalı vatandaşların konut ihtiyacını karşılamaya yönelik projeler gerçekleştiren özel bir şirket olan KİPTAŞ’ın genel müdürü. İsimler saymakla bitmez. Şu linkten Başakşehir yönetim kurulunun tam listesini görebilir ve Google’dan tek tek aratabilirsiniz (http://www.ibfk.com.tr/yonetim/) Her biri AKP’de ve belediyede hâlâ aktif görevde. Maşallah, külüp yönetim kurulu değil, İBB’nin genel meclisi sanki!

Sunilik Doğallığa; Köksüzlük Maziye Galip Geliyor!

Başakşehir denilen kulüp diğer takımlar gibi dişiyle tırnağıyla bugünlere gelmedi. Yönetim kurulundan da anlaşılacağı üzere ite kaka, halkın parasıyla bugünlere geldi. Yılların Karşıyaka’sı alt lige düşerken bunlar şampiyonluk mücadelesi veriyor. İşte AKP’nin yaratmaya çalıştığı futbolun özeti de bu. Köksüz, tarihsiz ve taraftarsız kulüpler parayla şişiriliyor ve bu suni kulüpler aynı zamanda iktidarın da temsilcisi olarak ilerliyor.
Evet, maalesef bu proje takımı bu senenin en güçlü şampiyonluk adayı. Bu akşam Galatasaray ile oynayacaklar ve puan alma ihtimalleri çok yüksek. 2 hafta sonra Galatasaray Beşiktaş derbisiyle  iki takımdan biri saf dışı kalacak ve Başakşehir’in önü daha fazla açılacak. Böyle bir kulüp şampiyon olursa AKP’nin futbol projesi zirve yapmış olacak ve futbolda yeni bir dönem başlayacak. Taraftarsız, tarihsiz, yapay bir takımın sadece para ve projeyle şampiyon olma ihtimali, zaten çökmekte olan futbolu yerle yeksan edecektir. Madalyonun bir başka yüzü daha var. Başakşehir yönetim kurulu üyeleri babalarının hayrına bu kulüpte yer almıyor. Başakşehir’in şampiyon olması durumunda, onlar da “her açıdan” ihyâ olacak.

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı