Sosyalizm Kazanacak!
/ Gündem / Gelenek Sürüyor; ODTÜ AYAKTA HAYIR Diyor | Foto Haber

Gelenek Sürüyor; ODTÜ AYAKTA HAYIR Diyor | Foto Haber

on 30 Mart 2017 - 19:21 Kategori: Gündem
Facebooktwitterlinkedin

Türkiye’de 16 Nisan referandumu tarihe “sopalı” referandum olarak geçecek. AKP’nin 15 yıllık iktidarı boyunca kendisine karşı çıkma potansiyelinin en yüksek olduğu üniversiteler ve gençlik, muhalif tüm kesimlere yapıldığı gibi, yoğun baskılarla karşı karşıya. Pek çok üniversitede zaten yıllardan beri var olan baskı özellikle referandum sürecinde #HAYIR sesinin çıkmasını engellemek amacıyla polis ve özel güvenliklerle solcu, sosyalist öğrencilere yöneltilmiş durumda.

Bir yandan fiziksel baskıyla korku politikası yaratılmaya çalışılırken bir yandan da kayyum rektörler ve KHK ile ihraç edilen akademisyenlerin yerine getirilen yandaş akademisyenler aracılığıyla bir dönüşüm hedefleniyor. Valilik kararıyla üniversitelerde #HAYIR çalışmalarının yasaklanması pek çok yerde öğrencilere yapılan saldırılar, toplumsal muhalefete yönelik baskıların ne noktada olduğunu da açıkça gösteriyor.

28-29 Mart’ta ODTÜ’de hem referandum sürecinde üniversitelerin sesi olmak, hem baskılara karşı tüm ülkede yaratılmaya çalışılan umutsuz havayı ortadan kaldırmak hem de #HAYIR dediği için baskı altına alınan on milyonların yalnız olmadığını göstermek için #HAYIR Şenliği düzenledi.

28 Mart Salı günü başlayan şenliğin ilk günü okuldaki çeşitli toplulukların düzenlediği etkinliklerle renklenirken, 29 Mart Çarşamba Günü önce KHK ile İhraç edilen akademisyenlerle Fizik çimlerinde öğrencilerin de yoğun katılımıyla bir söyleşi gerçekleştirildi ardından da 16.30’da Devrim Stadyumuna HAYIR yazmak için bir yürüyüş başlatıldı.

ODTÜ AYAKTA; HAYIR DİYOR

ODTÜ Ayakta; Hayır diyor pankartıyla yürüyüşe başlayan yüzlerce öğrenci coşkulu ve kitlesel şekilde ODTÜ geleneğinin baskılara  ve diktatörlüğe karşı geçmişte olduğu gibi bugün de biat etmeyeceğinin en güzel göstergesini sundu. ODTÜ AYAKTA; DİKTATÖRE Direniyor, Diktatör Gençliği Yenemezsin sloganlarıyla önce Devrim’e HAYIR yazıldı, ardından da öğrencilerin çabalarıyla kurulan sahneden Sömürüye, Baskılara, Katliamlara karşı 18 Aralık 2012’de nasıl ki Erdoğan’ın ODTÜ’ye binlerce polis toma ve akreplerle gelişine cevap verildiyse bugün de Başkanlık dayatmasına karşı bütün bileşenleriyle ODTÜ’nün HAYIR dediği kürsüden vurgulandı. Sonrasında Ankara Üniversitesi’nden ihraç edilen akademisyenler Güneş Gümüş ve Mustafa Kemal Coşkun’un konuşmalarıyla devam etti. Güneş Gümüş Başkanlığa Hayır diyen milyonları sindirmeye çalışan diktatöre karşı örgütlü mücadelenin önemine vurgu yapan bir konuşmasının  ardından da Grup Günübirlik, Praksis ve Bandista’nın konserleriyle program sonlandırıldı.

Dün ODTÜ’de gerçekleştirilen şenlik ve Devrim Stadyumu’ndaki program bütün üniversitelerin sesi olarak gerçekleştirilirken, ihraç edilen onurlu hocalarla dayanışma ve geleceği için kaygılı ve umutsuz milyonlara gençliğin hiçbir koşulda susturulamayacağını ve her daim özgürlük ve eşitlik mücadelesinin bekçileri olduğunu gösterdi. Bu gelenek ve onurlu duruşun bu topraklarda her daim varolduğunu ODTÜ’nün de bunun bir parçası olarak bir Amerikan projesi olarak kurulduğu günden bugüne biat etmeyen, toplumsal görevlerinin farkında olan,  bütün tehdit ve baskılara karşın bu ülkedeki devrimci geleneğin kaynaklarından biri olduğu bir kez daha dosta da düşmana da ilan edildi.

Facebooktwitterlinkedin

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı