Sosyalizm Kazanacak!
/ Gündem / Futbolun Geldiği Nokta: Futbolcu Ölüm Tehditleri Alıyor!

Futbolun Geldiği Nokta: Futbolcu Ölüm Tehditleri Alıyor!

on 23 Haziran 2018 - 11:35 Kategori: Gündem, Kültür-Sanat
Facebooktwitterlinkedin

Dünya Kupası’nda gruplardan çıkacağı ya da en azından Japonya’dan puan alacağı öngörülen Kolombiya’da işler başka noktaya taşındı.

Japonya yenilgisinin tek faturası, maçın 3. dakikasında kırmızı kart gören Carlos Sanchez’e çıkartıldı. Twitter’dan kendisine gelen birçok mesajı paylaşan Sanchez’e gelen iğrenç mesajlardan biri şöyle: “Eğer Escobar kendi kalesine gol attığı için öldürüldüyse, o zaman Sanchez de öldürülmeli ve ölü bedenine pislenmeli.” Tehdit eden kişinin vurguladığı Escobar, 1994 Dünya Kupası’nda kendi kalesine gol attığı için öldürülmüştü.

Eğlenme Amacı mı? Milliyetçiliğin Şov Aracı mı?

Dünya Kupası güllük gülistanlık değil. Görüldüğü gibi herkesin üzerinde büyük bir baskı var. Futbolun endüstriyelleşmesi hem oyunun temaşa yönünü ortadan kaldırıyor; hem de sporu eğlenmek için bir araç olmaktan çıkartıp amaç haline getiriyor. Ne futbolcular keyif alıyor; ne de tribündekiler! Çünkü herkes kazanmak zorunda! İşin sonunda “milli” kahramanlık ya da “milli” hezimet var. Ortası yok! FİFA da bu şoven iklimden çok memnun. Zira bu rekabet FİFA’nın işine geliyor. 

Escobar’ın 1994’te öldürülmesi tesadüf değildi; Sanchez’in bugün ölüm tehditleri alıyor olması da tesadüf değil. Herhangi bir sporcunun ya da taraftarın öldürülmesi durumunda asıl kâtil endüstriyel futbolun “patronu” FİFA olacaktır.

Sosyalist Gündem

 

 

Facebooktwitterlinkedin

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı