Sosyalizm Kazanacak!
/ Emekçiden / Eşitlikçi Kadınlar:"Fedakarlığı Patronlar Yapsın! "

Eşitlikçi Kadınlar:"Fedakarlığı Patronlar Yapsın! "

on 5 Aralık 2017 - 13:58 Kategori: Emekçiden, Gündem, Kadın

Bir kez daha asgari ücret pazarlığı başlayacak. Ülkeyi yönetenler, sofraya ne koyabildiğimiz, ne giyebildiğimiz, çocuklarımıza ne verebildiğimizi kısaca ne kadar yaşayabildiğimizi düşünmeden açlık sınırının altında bir parayı milyonlarca emekçiye dayatacaklar. Üstelik muktedirlerin kadın Çalışma Bakanı bizden fedakarlık istiyor. Bütün hayatı çile ve fedakarlıkla dolu emekçi kadınların söyleyecek tek sözü var: “fedakarlığı patronlar yapsın!”

Emekçi kadınların bu asalaklarla derdi büyük. Ülkenin tepesine çöreklenenler, her gün 6 işçinin vahşice katledildiği, hayat pahalılığının alıp başını gittiği , kadınların yaşamının daha da katlanılmaz hale getirildiği ülkede en büyük sorun bu asalaklar takımının kendisi.

Emekçilerin sesi duyulmuyor. Emekçi kadınların sorunlarını konuşan bile yok! Pişir, taşı, getir, götür, temizle, büyüt, çalış… Bu düzene kader diyip geçelim istiyorlar. Bu düzeni biz kurmadık ki katlanalım!

Biz kadınlar bu yoksulluğu en derinden yaşayan kesimlerin başında geliyoruz. Çocuk bakımı ve ev işlerinin bize dayatılmasının da yanında biz kadınların büyük kısmı asgari ücrete ve güvencesiz koşullarda çalışıyoruz. Patronlar, elimizin emeğine gözümüzün nuruna göz dikiyor. Toplumdaki harcamalar hep patronlara çalışıyor. Ekonomi iyi diyenler bu parayı nereye harcıyor? Eğitimde yok,emekçide yok, sağlıkta yok! Çocuk bakımı, yaşlı bakımı, hasta bakımı, yemek, temizlik yükü sırtımıza yüklenmiş. Yaşamak her geçen gün güçleşiyor. Yorgun argın geldiğimiz evlerin yükü ertesi gün iş yerindeki sömürü ile bitmek bilmeyen bir çile yaşatıyor.

Eğer çalışmıyorsak da durum farklı değil. Eve giren para, pul oluyor. Pazar ve manav, okul giderleri yol masrafları derken olmayan para ile geçinmek zulüm değil de nedir? Üstelik biz emekçilerin evinde dışarıda yemek yemek, biraz olsun nefes almak için dışarıya çıkmak yok. Dört duvar arasında ömür geçirmek tüm emekçilere en çok da kadınlara bu hayatı zindan ediyor.

Patronların keyifleri yerinde. Asgari ücret pazarlığı hayatımızın pazarliğından başka bir şey değil. Düzenin kadın çalışma bakanı, biz emekçilerden “fedakarlık” istiyor.Buna en iyi cevabı kadın emekçi verir: Olmayandan fedakarlık mı edelim? Siz değil misiniz 4 binTL’lik açlık sınırının açıklayıp utanmadan 1300 TL asgari ücret veren; kendisi paraya boğulan. Semirdikçe semiren!

Biz emekçiler insanca yaşamak istiyoruz!

Fedakarlığı patronlar yapsın. Yiyicilerin değil halkın ekmeği büyüsün.

Gelir vergisinden muaf en az 2500 TL asgari ücret!

Güvenceli çalışma,eşit ve  insanca bir yaşam!

EŞİTLİK

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı