Sosyalizm Kazanacak!
/ Dünyadan / Ekvador'da Hükümet Başkentten Kaçtı, OHAL İlan Edildi

Ekvador'da Hükümet Başkentten Kaçtı, OHAL İlan Edildi

on 8 Ekim 2019 - 18:20 Kategori: Dünyadan
Ekvador’da, Moreno hükümetinin IMF ile imzaladığı 4.2 milyar dolarlık borç anlaşmasına göre ilan edilen kesintiler kitlesel protestoları tetikledi neden oldu.40 yıl önce kazanılmış bir hak olan akaryakıt sübvansiyonunun kesilmesiyle birlikte 3 Ekim gecesi akaryakıt fiyatı %120 fırladı. Ani zamdan etkilenen, tarımla geçinen yoksul yerli halk, çeşitli kollardan yürüyerek başkente varmak üzere harekete geçti. Başta ulaşım işçilerinin sendikası olmak üzere pek çok iş kolundan sendika genel grev ilan etti.
Yerli halkların örgütlenmesi olan Conaie, 20 bin kişinin başkente yürüyüşünü örgütledi. İşçi sınıfının ve yoksul yerli halkların sokak eylemleri, Moreno hükümetine geri adım attırmak üzere başta başkent Quito’nun kuzey yönündeki ana yollar olmak üzere tüm ulaşımı durdurdu.Neredeyse tüm ülkede ana yollar barikatlarla kapatıldı. Chimborazo kentinde yaklaşık 50 asker ve polis halk tarafından hafta sonu boyunca rehin alındı. Bolivar  kentinde yerel hükümet binaları işgal edildi.
Özelleştirme ve kamu istihdamını içeren IMF’nin çok geniş bir kemer sıkma paketi dayattığı Ekvator’da eylemlerin 4. gününde 500 kişi göz altına alındı, 1 kişi öldü. Geçtiğimiz perşembe günü OHAL ilan eden iktidar, polis ve asker terörüne rağmen halkın isyanını durduramadı. Halk desteği %30’a çakılan Moreno hükümeti, geri çekilmeyen kitlesel halk eylemlerinden korkarak bugün başkenti terk etti.
Ekvador’da daha önce tam üç kez  yerli halkların isyanları ile iktidarlar devrilmişti.
 

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı