Sosyalizm Kazanacak!
/ Gündem / Bu Ülkedeki Direniş Geleneğini Bitirmek İçin Hepimizi Katletmeniz Bile Yetmez!

Bu Ülkedeki Direniş Geleneğini Bitirmek İçin Hepimizi Katletmeniz Bile Yetmez!

on 10 Ekim 2017 - 15:54 Kategori: Gündem
Facebooktwitterlinkedin

10 Ekim Katliamı’nın ikinci yıl dönümündeyiz. 2015 yılında barışı haykıran binlerce insanın toplandığı Ankara Tren Garı’nda gerçekleştirilen saldırıda 109 canımızı yitirdik.

AKP iktidarının 7 Haziran sürecinden sonra başlattığı çatışma ortamının yansımasıydı yaşananlar. “Barış” söylemine tahammülü olmayan AKP, göz göre göre gelen katliama önlem almadı. IŞİD üyeleri Ankara’daki “katliam meydanında” keşif yapıp katliamı gerçekleştirirken iktidar izlemekle yetindi. Patlamadan sonra izlemekle de yetinmeyip katliama dahil olan AKP, yaralıların bulunduğu alana ambulanstan önce çevik kuvveti gönderdi. Ağır yaralıların bulunduğu alana biber gazları atıldı. İnsanların ciğerleri son nefeslerinde zehirle doldu. Katliamla ilgili ihmaller araştırılmadı, öngergeler sonuçsuz kaldı. Hatta ihmalleri haber yapan Cumhuriyet ve Evrensel gazetelerine soruşturma açıldı.

Bu yaşananlar 7 Haziran sürecinden sonra başlayan çatışma ortamında “barış” söylemine tahammülü olmayan AKP’nin dış politika stratejisinden de bağımsız değildi. Şam’da cuma namazı kılma hayalleriyle güney sınırları “cihatçı otobanına” dönüşürken cihatçılar Adıyaman başta olmak üzere Türkiye’nin her yerine yayıldı. AKP, bugün “düşman” olduğu Nusra ile o günlerde dosttu. Katliamda iktidarın hiçbir ihmalinin olmadığını (!) varsaysak bile bu dış politikanın eninde sonunda bumerang misali Türkiye’ye katliam taşıyacağı aşikârdı.

AKP bugün 180 derece döndüğü dış politikanın “günahlarını” ödemeden “o gün öyleydi bugün böyle” minvalinde hareket ediyor. Bu dış politikanın sonucu olarak Ortadoğu genelinde yüz binlerce insanın yaşamını yitirdi. Bir o kadarı evini terkmek zorunda kaldı. Bu “günah” öyle kolay çıkmaz!

Katledilen 109 kişinin anılarının mücadelemizde yaşadığını ifade ederken bu söylemi gerçekliğe dönüştürmek için sabır, irade, cesaret ve en önemlisi emek gerekiyor. Bu coğrafyaya barış kolay gelmeyecek bunun bilincindeyiz. Teslim olmadık ve olmayacağız muktedirler de bunu biliyor! Bu coğrafyanın direniş geleneği bitmez!

bolsevik.org

Facebooktwitterlinkedin

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı