Sosyalizm Kazanacak!
/ Emekçiden / Boğaziçi Üniversitesi İşçilerine Kısa Çalışma Ödeneği de İş de Yok: #BÜdeHakGaspıVar

Boğaziçi Üniversitesi İşçilerine Kısa Çalışma Ödeneği de İş de Yok: #BÜdeHakGaspıVar

on 8 Haziran 2020 - 08:13 Kategori: Emekçiden

Pandeminin işsiz bıraktığı on binlerce emekçinin nasıl derin bir yıkım yaşadığı “normalleşme” sürecinde giderek daha net görülüyor. İş yerlerinin açılması ile birlikte işçiler işlerine geri dönemiyor, işçiler için hayat hiç de “normalleşmiyor.” Boğaziçi Üniversitesinin sosyal tesislerinde çalışan DİSK Dev Turizm-İş üyesi işçiler işyerlerinin kapalı olduğu süre boyunca kısa çalışma ödeneği denilen ödeneği bile alamadığı; işyerlerinin kapalı olduğu süre boyunca hukuksuz bir şekilde yıllık izinlerinin kullandırıldığı ve işlerinin durumu belirsiz olduğu için seslerini duyurmaya çalışıyor. İşçiler, 8 Haziran Pazartesi 21.00’te, #BÜdeHakGaspıVar etiketiyle yapılacak olan twitter eylemine destek vermeye çağırıyor. 

İşçilerin çağrı metni şu şekilde:

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ’NDE HAK GASPI VAR!

DAYANIŞMA VE DESTEĞİNİZE İHTİYACIMIZ VAR!

Bütün dünyanın koronavirüsle mücadele ettiği bugünlerde biz emekçiler sadece koronavirüsle mücadele etmiyoruz maalesef. Çalışanlar olarak salgının ülkemize geldiği ilk günlerden itibaren ciddi mağduriyetler yaşadık. Pek çok işyerinin kapatılmasıyla ya işsiz kaldık ya da ücretsiz izin, zorunlu yıllık izin kullandırılması gibi uygulamalara maruz bırakıldık. Biz, Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Tesisler İşletme Müdürlüğü’nde çalışan işçileriz. Bize işletme müdürlüğü tarafından 23 Mart tarihinden sonra 6 Nisan’a kadar bütün tesislerin kapalı olacağı ve işçilerin idari izinli olacağı bildirildi. Ancak sonra da “Biz 30 Mart’tan itibaren kısa çalışma ödeneğine başvurduk” denilip idari izinlerin iptal edildiği söylendi. İş-Kur’un kendilerine başvuru tarihinden itibaren ücret ödemeyin dediği ve kendilerinin de ödeme yapamayacağını söylediler. İş-Kur’a Kısa Çalışma Ödeneği için yapılan başvuru reddedildi. Bu durumda biz hiçbir ücret ödenmeden ücretsiz izinli durumunda olduk. Ücretsiz izin ödeneğiyle ilgili de şu ana kadar bir gelişme olmadı. Tesislerin Eylül’de açılacağı, bizim o zamana kadar ücretsiz izinde olduğumuz bildirildi. Yani Mart’tan itibaren 6 ay boyunca hiçbir ödenek verilmeden ücretsiz izinde sayılacağız.

İşletmeye bağlı çocuk yuvasında çalışan öğretmen arkadaşlarımızın yarısı 1 Haziran’dan itibaren işbaşı yaptı. Ancak diğer yarısının akıbeti belli değil. Velilerden Mart ödemesi alındığı halde yuva çalışanlarına Mart maaşı dahi yatırılmadı. Üniversitenin çeşitli seviyedeki yöneticileriyle defalarca idari izinli olma hakkımızın geçerli olması ve ücret ödemelerimizin eksiksiz yapılması gerektiğiyle ilgili görüşmeler yaptıysak da sonuç alamadık. Bize baştan idari izinlisiniz dedikleri zaman ödenek vardı da şimdi mi yok? Yıllardır bu üniversitede çalışan, hocalarına, öğrencilerine ve personeline hizmet veren bizler biliyoruz ki ücretli izinli olduğumuzda ücretlerimiz ödenebilir.

Bizi açlıktan sürünmeye mahkum etmelerine izin vermeyeceğiz. Bu konuda sizlerden destek bekliyoruz. Biliyoruz ki bu zorlu süreçte birlikte hareket eder, dayanışma içinde olursak haklarımızı alabiliriz. İlk desteğinizi 8 Haziran Pazartesi günü saat: 21.00’de yapacağımız hashtag kampanyası için bekliyoruz. hashtag: #BÜdeHakGaspıVar

DİSK Dev Turizm-İş Marmara Bölge Şubesi

Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Tesisler İşletme Müdürlüğü Çalışanları

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı