Sosyalizm Kazanacak!
/ Emekçiden / Boğaziçi Üniversitesi İşçileri: “Toplu Sözleşme Bitti Mücadele Bitmedi!”

Boğaziçi Üniversitesi İşçileri: “Toplu Sözleşme Bitti Mücadele Bitmedi!”

on 10 Eylül 2021 - 07:58 Kategori: Emekçiden
Facebooktwitterlinkedin

Boğaziçi Üniversitesi’nde çalışan işçileriz, temizlikçi, bahçıvan, güvenlik… Üniversite yönetimiyle üye olduğumuz Tez-Koop-İş sendikası arasında aylardır devam eden TİS süreci nihayet geçen hafta sona erdi. Ama ne son! Üniversite yönetimi bizi aylarca oyaladı, sendikamız aylarca oyalandı… Sonuçta bizi sefalete mahkûm ettiler.

Açıklanan sonuca göre iyileştirme zammı + ilk 6 ay %12, diğer 6 aylık dilimlerde ise %5 + enflasyon farkı oranında zam uygulanacak. Sendika yönetimi, anlaşmayı brüt rakamlar üzerinden duyurmuş olsa da şu an itibariyle aşağı yukarı net maaşımız 3.500 TL civarında olacak.

Bu rakamları “zam kazandık” ya da “toplu sözleşme yaptık” diye duyurmak bile utanmazlıktır.

Sendika yönetimi resmen üniversitenin dayatmalarını kabul etmiş oldu. Oysa bunu kabul etmek zorunda değildik. Daha önceki hafta İTÜ’de çalışan işçi kardeşlerimiz, dayatmalara karşı yürüyüş yapmış ve taleplerini haykırmıştı. Biz de aynı mücadele yöntemiyle dayatmaları aşabilirdik.

Şimdi Her Şey Bitti Mi? Bitti Sananlar Yanılıyor!

TİS bittiyse ek protokol yapılır. Örneğin İstanbul, Ankara, Sivas, Antalya’daki elektrik dağıtım işçileri yaz başında Tes-İş’in oyalamaları sonucunda Yüksek Hakem Kurulu tarafından sefalet ücretine mahkûm edilmişti. Ama elektrik işçileri bunu kabul etmeyip ayağa kalktı, işverenlerin de sendikanın da karşısına dikildi. Mücadeleleri devam ediyor ancak daha şimdiden ek protokol ile ufak tefek ek kazanımları başardılar bile.

Biz de bu TİS dayatmasını hâlâ yırtıp atabiliriz. Ancak bunun için bize başkalarından hayır yok. Bir araya geleceğiz, GÜÇ BİRLİĞİMİZİ kuracağız ve kampus kampus örgütlenip işçi komitelerimiz aracılığıyla üretimden ve hizmetten gelen gücümüzü kullanacağız.

ADALET YOKSA HİZMET DE YOK!

Facebooktwitterlinkedin
Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı