Sosyalizm Kazanacak!
/ Dünyadan / Pakistanlı Sosyalistlerden Kaşmir’deki Emperyalist Gerilime Karşı Bildiri

Pakistanlı Sosyalistlerden Kaşmir’deki Emperyalist Gerilime Karşı Bildiri

on 7 Mart 2019 - 01:30 Kategori: Dünyadan

Pakistan’daki Mücadele (Struggle)  örgütünün Kaşmir’de Hindistan ve Pakistan devletlerinin tırmandırdığı savaşa karşı açıklamasının çevirisini yayınlıyoruz:

Jammu Kaşmir Ulusal Öğrenci Federasyonu (JKNSF)

Yarımadanın işçi sınıfı ve ezilen halkları,

Kaşmir’de korkunç günlerden geçiyoruz. Kontrol Hattı (LoC) bir kez daha Hindistan ve Pakistan tarafından cehenneme çevrildi. Pulwama saldırısından sonra, Hindistan, Jammu Kaşmir bölgesindeki askeri kuvvetlerini ilerletti. Şimdi iki taraf da savaş davullarını çalıyor. Ancak Kontrol Hattı’nda birbirlerini çapraz ateşe tutmaktan öteye gitmeyecekleri yeni bir savaş dramasından başka bir şey olmadığını biliyoruz. Şimdiye kadar, Kontrol Hattı’nda milyonlarca dolar değerinde alanlar zarar gördü, yaklaşık 25 kişi öldürüldü

İlk olarak, savaşı kışkırtanlara, şovenistlere ve cihatçı militanlara hiç sempatimiz olmadığını açıkça belirtelim. Biz Kaşmirliler barışçıl bir mücadele ve Kontrol Hattı’ndan, Jammu’dan, Ladakh’tan, Valley’den, Pok’tan ve Gilgit Baltistan’dan kitleleri kapsayan birleşik bir hareketin bizi özgürlüğümüze kavuşturacağını düşünüyoruz. Sınıfsal çelişkilere dayanan ortak bir mücadele zaferimizi garanti edebilir; herhangi bir mezhep hareketi ya da dini hareket değil.

İkinci olarak, yüzümüzü Pakistan ya da Hindistan devletine dönemeyiz; Pakistanlı ve Hindistanlı hareketimizdeki gençlerin, kadınların, işçilerin ve kitlelerin daha güvenilir ve güçlü olduğuna inanıyoruz.

Pakistan’ın ezilen işçi sınıfına,

Yönetenleriniz ve askeri kurumlarınız, Kaşmir savaşı bahanesiyle her kuruşunuza göz dikiyor. Ama bu savaş onlar için sadece bir kazanç işi, sizi soyuyorlar ve masum insanları öldürüyorlar. Paranız bir Kaşmirli’nin göğsündeki kurşuna dönüşüyor. Sizi bu acımasızlık karşısında sessiz kalmamaya çağırıyoruz. Zamanı geldi! Ayağa kalkın ve sesinizi yükseltin. Cesaretiniz, desteğiniz ve dayanışmanız bizim en büyük gücümüzdür.

 Sevgili Peştunlar ve Beluciler,

Geçtiğimiz on yıllarda çok büyük zorluklarla yüz yüze olduğunuzu biliyoruz. Kaybedilen insanlar ve öldüresiye dövülmek; bunlar yaşadığınız yerde yaygın bir durum. Devlet acımasız ve şimdiye kadar çoktan gördüğümüz gibi güçlerimizi birleştirirsek sesimizi güçlendirebiliriz.

Hindistan halkına,

Siz de inişli çıkışlı zamanlar yaşadınız. Hindutva faşist rejimi iktidarda ve bizim ölülerimiz pahasına oyun oynuyor. Bir savaş suçlusu ülkeyi yönetiyor ve önce Gujaratta ardından vadide, acımazsızlığı ayyuka çıkmış durumda. Toplumsal şiddet rejimin oksijeni ve Kaşmir sorunu masumların kanıyla beslenen devletin kalbi gibi. Hindistan’ın zengini ve fakiri arasında tarihi boyunca hiç olmadığı kadar büyük bir uçurum var. Sözde en büyük ve “parıldayan” demokrasi dünyadaki en büyük gecekondulara da ev sahipliği yapıyor. 800 milyon Hintli ortalama bir yemeğe ulaşamıyor. Güney Hintliler ve Nagaslılar Hint devletine asla güvenmezken Naksallar bağımsızlıkları için mücadele ediyor. Nagalar kimlikleri için mücadele ediyor! Devlet bütün nüfusu etkileyen bu yakıcı problemleri çözmekten aciz. Bunu yapmak yerine, Hintli köktendincileri destekleyerek, gerçek problemlerin üstünü örtmeye çalışıyor. Size, milyonlarca üyesi olan Hint işçi sınıfına inanıyoruz. Bütün acımasızlıklara karşı ayağa kalkacağınıza inanıyoruz.

Yoldaşlar,

Her iki devletin baskılarına ve acımasızlıklarına ve yönetici elitlerine karşı bir araya gelelim ve güçlerimizi birleştirelim. Güçlü bir işçi sınıfının ve kitle mücadelesinin özgürlüğümüze giden yolun taşlarını döşeyeceğine inanıyoruz. Sadece Kaşmirin değil, bütün yarımadanın, ezilenlerin, yoksulların, emperyalist saldırılardan kurtulması için!  Kimlik özgürlüğü, ifade özgürlüğü, yaşama özgürlüğü için.

Yarımadanın özgürlüğü dünyadaki özgürleşme mücadelesinin katalizörü olacaktır.

İnsanlığa Özgürlük

Baskılara Artık Yeter

Yaşasın Direniş

Halklar arası savaşa hayır, sınıf savaşına evet!

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı