Sosyalizm Kazanacak!
/ Manşet / SEP: “Gezi Direnişi Terörize Edilemez!”

SEP: “Gezi Direnişi Terörize Edilemez!”

on 7 Mart 2019 - 01:36 Kategori: Manşet, SEP

SEP, Gezi direnişi davası iddianamesinin kabul edilmesi ve  direnişin terörize edilme gündemi ile ilgili bir parti açıklaması yayınladı:

Ülkeyi derinden vuran ekonomik krizin yerel seçimlerde siyasal yansımaları olacağından korkan AKP/Erdoğan iktidarı sürekli düşman yaratarak kendi bekasını sağlama alma peşinde. Bugün bu uğurda hedef tahtasına, 17 yıllık iktidarının en sarsıcı toplumsal hareketi Gezi direnişi oturtulmak isteniyor. Gezi direnişi, milyonlara mal olmuş; tüm ülke çapında güçlü karşılık bulmuş bir toplumsal harekettir. Gezi direnişi, her şeyden çok otoriter-diktatöryel yönetime karşı demokratik hakların savunusudur. Bugün AKP’nin ülkeyi tek adam-tek parti rejimine çevirmiş olması Gezi’nin haklılığını tartışmasız biçimde kanıtlamıştır.

Toplumsal hareketlerin terör umacısı altında gayrimeşru ilan edilmesi kabul edilemez.

Gezi direnişini alt etmek için geçmişte FETÖ ile nasıl bir kirli ittifak kurulduğunu unutmadık. Bu yüzden her eleştiride terörist arayanlar aynaya bakmalıdır. ABD ve AB ile arayı düzelttik diye ağızları kulaklarına varanlar, emperyalizmle kirli ilişkiler arıyorlarsa Gezi direnişine değil; kendi varoluşlarına dönüp baksınlar!

AKP, sadece ülke içinde yarattıkları siyasal kutuplaşmaya güvenmemekte; bekalarını bağladıkları 31 Mart seçimleri sonrasında gelişebilecek herhangi bir harekete yönelik gözdağı vermeyi hedeflemektedir. İktidar ve ortaklarının üst düzey isimlerinin ağzından seçim yolsuzluklarına karşı gelişecek demokratik tepkilere şimdiden bir ön alma hali vardır.  Bu hal tehdit halidir. Aba altından sopa gösterilmesiyle bu toplumun mücadeleci insanları korkacak, yılacak değildir.

İktidar ne yaparsa yapsın bu topraklarda mücadele geleneğinin sürdüğü, dayanışmanın yükseldiği bir örnek olarak Gezi direnişi geniş kitlelerin gönlünde taht kurmuş; kaybettiğimiz dostlarımızın anısı onu unutulmaz kılmıştır.

Gezi direnişini adli yöntemlerle, akıl dışı suçlamalarla karalamak mümkün değildir.

Partimiz Gezi direnişine sahip çıkmakla kalmamakta; onu aşan bir deneyimin yaratılmasını bu ülkenin emekçi sınıfları ve ezilenlerinin geleceği için elzem görmektedir.

AKP’ye destek vermiş emekçileri de içine alabilecek bir emekçi baharı, toplumun sıkıştırılmak istendiği bu otoriter, muhafazakar tek adam rejimi cenderesinden çıkışı için tek yoldur.

Bu mücadeleden bir adım geri atmayız!

Sosyalist Emekçiler Partisi

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı