Sosyalizm Kazanacak!
/ Devrimci Perspektif / “Ben Yaptım Oldu” Cumhuriyeti – Güneş Gümüş

“Ben Yaptım Oldu” Cumhuriyeti – Güneş Gümüş

on 7 Şubat 2020 - 15:20 Kategori: Devrimci Perspektif, Güneş Gümüş
Facebooktwitterlinkedin

Ben Yaptım Oldu Cumhuriyeti’nde çığ düşmesi sonucu kar altında kalan 2 kişiyi arama kurtarma yapacağız derken onlarca kişi yeni bir çığın altında kalır. Çığın en büyük tetikleyicisi gürültü olduğu halde arama kurtarmanın başındakilerin bu konuda ne kadar fikri olduğu belirsizdir; hangi hatalar zinciri sonucunda yeni bir çığın oluştuğu da. Doğanın felaketlerini en az kayıpla atlatmak teknolojik olarak mümkün olsa da Ben Yaptım Oldu Cumhuriyeti’nde halkın yararına harcanacak para yoktur. Patronların kasası dolmayacaksa, tarikatlar semirmeyecekse, yandaş dernekler büyümeyecekse kasalar açılmaz.

Ben Yaptım Oldu Cumhuriyeti’nde hava olayları hesaba katılıp havalimanı yapılmaz. Rüzgar büyük engel olurmuş, uçaklar pistten çıkabilirmiş çok dert değildir. Aslolan işletmecilerin, karı her şeyin üstünde tutan havacılık şirketlerinin kazancıdır. Bir kaza olsa günah keçisi ilan edilecek rüzgar olsun, pilot olsun, hava trafik kontrolörü olsun hemen bulunuverir.

Ben Yaptım Oldu Cumhuriyeti’nde deprem vergisi diye paralar toplanır toplanır ama deprem hazırlıklarına harcanması hiç de mesele değildir. Vatandaş binalarımız çürük diye yardıma gelir, kendiniz halledin diye gönderiliverir.

Ben Yaptım Oldu Cumhuriyeti’nde uçak kazasının yaralıları otobüslerle taşınır; kaza yerine ulaşmaya çalışan polis otosu bitirilmeyen bir yolda kanala uçar… Hepsi vakayi adiyedendir.

Ben Yaptım Oldu Cumhuriyeti’nde kimseden hesap sorulamaz; soranlar vatan haini ilan edilir; hatta bir felaket yaşandıysa sorunun nerede olduğunu bilmenize bile pek müsade edilmez. Aslolan iktidarın, onun başındakilerin paşa keyfidir. Bilimmiş, uzmanlıkmış, insan hayatıymış, kurallarmış boştur.

Türkiye, Ben Yaptım Oldu Cumhuriyeti’ne bir anda dönüşmedi elbet. Her zaman adam kayırmacılığın, hesapsızlığın, insanın canının kıymetsizliğinin mekanı oldu bu topraklar. Ama bugün bir eşik atlanmış durumda. İş kazalarında kayıp yüzlerce canın, her gün karşımıza çıkan kadın cinayetlerinin, çaresizlik intiharlarının, yıllarını geleceğini hazırlamak için eğitim sistemi içinde çürüten gençliğin umutsuzluğunun, artan işsizliğin yakıcılığının, en temel kamu hizmetlerinin bile altının boşaltılmasının ve listeyi uzatıp giden onlarca bitmez çelişkiyle emekçi halk, otoriter tek adam yönetimin keyfiyetine teslim edilmiş bu topraklarda can çekişmektedir.

Ben Yaptım Oldu Cumhuriyeti’nin en büyük dayanağı örgütsüz toplumdur, örgütsüz emekçilerdir. Onların hesap sorma, dur deme imkanını büyük oranda yitirmiş olmasıdır. Mesela havacılık emekçilerinin etkin bir örgütlü gücü olan Hava-İş’in türlü dalaverelerle AKP’nin çiftliğine dönüştürülmesiyle pilotundan yer hizmetlerine kadar bütün havacılık emekçileri sadece hakkını aramaktan değil, uçak kazalarında hataları ortaya koymaktan da imtina eder hale getirilir.

Ancak hayatına, emeğine, geleceğine, haklarına sahip çıkan bir halk Ben Yaptım Oldu Cumhuriyeti’nin defterini dürebilir. İşte bu yüzden halkın örgütlülüğünden, mücadele etmesinden, kendilerine hizmet eden siyasi kutuplaşmaları aşarak birlik olmaları ve hesap sormak için karşılarına dikilmelerinden ölümden korkar gibi korkarlar. Onların kabuslarını gerçeğe çevirelim. Örgütlenelim, mücadele edelim, bu sistemi yıkalım.

Facebooktwitterlinkedin
Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı