/ Emekçiden / Artvinli Madenciler İş Bıraktı

Artvinli Madenciler İş Bıraktı

on 11 Ocak 2018 - 14:11 Kategori: Emekçiden

Eti Bakır A.Ş.’nin Artvin Cerattepe ve Murgul Damar’daki işletmelerinde çalışan maden işçileri eş zamanlı olarak geçen salı günü saat 02.00’de greve başladı. Üretimin tamamen durduğu işletmede, aylıkların yükselmesi ve koşullarının iyileştirilmesi talebinde bulunan işçiler, bu talepler karşılanana kadar işe başlamayacaklarını söyledi.İşçiler, yüzde 25 zam ve 2 ikramiye istiyor.

Hayat gittikçe pahalılaşırken emekçiler için geçinmek zorlaşıyor. AKP ekonomisi kötüye gidişi durduramazken emekçilerden işyeri merkezli mücadele haberleri daha sık duyulmaya başlandı. Artvin’deki madenciler de ülkenin geri kalanındaki emekçilerle aynı kaygıları taşıyor. İşçiler, oldukça zor koşullarda gerçekleştirilen madenciliğin çilesi karşısında ancak 2 asgari ücret tutarında maaş alabiliyor.

Artvinli madencilerin iş bırakma eylemi ardından yetkililer, işçi temsilcilerini görüşmek için idari binaya çağırsa da işçiler kesin bir sonuç almadan görüşmeyi kabul etmeyeceklerini ifade etti. İşçiler, işletme yetkililerinin yüzde 20 oranında zamların kabul etmeyerek, yüzde 25 zam ve 2 ikramiye isteklerini yineledi.

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı