Sosyalizm Kazanacak!
/ Ekonomi / Asgari Ücret Dosyası – 4: 2,500 TL Mümkün Mü?

Asgari Ücret Dosyası – 4: 2,500 TL Mümkün Mü?

on 2 Aralık 2017 - 21:31 Kategori: Ekonomi, Emekçiden, Gündem

Perşembe günü başladığımız “Asgari Ücret Dosyası”nın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Dördüncü ve son yazımızda 2,500 TL’lik bir asgari ücretin ekonomik açıdan mümkün olup olmadığını ve siyasi olarak bunu gerçekleştirebilmenin nasıl mümkün olacağını ele aldık.

Ekonomik Olarak Mümkün Mü?

Bugün Türkiye’de böyle bir asgari ücret için kaynak yaratmak gayet mümkün. Sadece iki örnek üzerinden 2 milyondan fazla emekçinin bir aylık asgari ücretini 2,500 TL üzerinden karşılamanın yolunu göstereceğiz.

Birinci örneğimiz özellikle AKP’ye yakın şirketlere yapılan “uzlaşma” adı altındaki vergi afları. Sosyal medyada sıkça dolaşan, mecliste de gündem olan ve Bakanların açıkça reddetmediği bilgilere göre içlerinde Mehmet Cengiz, Turkcell gibi şirketlerin de olduğu bir dizi şirketin toplamda 3 milyar 31 milyon 485 bin TL vergi borcu silinmiş! (Dikkat, eski parayla falan değil, yeni, yani bugünkü parayla milyar, milyon…)

İkinci örnek ise Osmangazi Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Avrasya Tüneli. Bu üç yapı için işletmeci firmalara vaat edilen araç geçiş sayıları tamamlanamadığından devletin kasasından işletmeci firmalara toplam da 2 buçuk milyar ödeme yapılacak.

Bu iki örnekte devletin büyük sermaye gruplarına peşkeş çektiği rakamlarla (toplamda 5 buçuk milyardan fazla) tam 2 milyon 212 bin 584 çalışanın bir aylık 2,500 TL’Lik asgari ücreti karşılanıyor.

Yani devlet, vergi vb. yollarla topladığı devasa rakamları patronlara armağan etmese, devlet yatırımcı şirketlere değil de asgari ücretliye katkı yapsa vs. asgari ücreti yüksek miktarlara çıkarmak gayet mümkün.

Yani aslında mesele “milletin a. koyacağız” diyen Mehmet Cengiz ile bir inşaat işçisi arasında tercih yapmak. Kan emici sermayedarları mı besleyeceksiniz yoksa emekçiler için insanca bir yaşam mı sağlamaya uğraşacaksınız?

Bu Hedefi Kim Gerçekleştirebilir?

Elbette bugün asgari ücreti 2,500 TL yapmak için bütün patronlar sınıfını karşınıza almanız gerekir. Çok açıktır, sermayenin temsilcisi olan AKP iktidarı bunu yapamaz!

Dahası buna karşı çıkacak olan sadece ülkedeki patronlar değildir. Yabancı yatırımcılar için ucuz emek cenneti olan bir ülkede yaşıyoruz. Dolayısıyla asgari ücretin iki katına yakın artırılması, emperyalist güçleri de karşınıza almanızı gerektirir. Şimdilerde emperyalizme karşı “atar yapan” AKP yine bu yüzden de bu artışı gerçekleştiremez.

Görülüyor ki asgari ücreti böylesine artırmak hem sömürü ilişkilerini hem de buradan beslenen büyük emperyalist güçleri karşınıza almanı gerekir. AKP bunu yapamaz ama partimiz SEP sömürenlerden ve emperyalistlerden tamamen bağımsız bir emekçi siyaseti yürütmektedir. Sosyalist emekçiler, bu talebi ve çok daha ötelerini gerçekleştirebilecek tek güçtür!

Peki, bu talebi AKP’ye karşı yükseltmek nasıl bir anlam ifade ediyor? “Asgari ücret net 2,500 TL” kampanyası, her şeyden önce AKP’nin emekçilere düşman olduğunu teşhir etmeye yarayacak. Bu talebin şu koşullarda kazanması belki mümkün değil ama (sınıf bilinçli) emekçiler bu talep için mücadele etme fikrine kazanılırsa, ülkedeki sınıf mücadelesi dinamiklerinin emekçiler lehine gelişmesinin önü açılacak.

 

DOSYA: ASGARİ ÜCRET

1) Türkiye’de Asgari Ücret Gerçeği

2) Asgari Ücrette Adalet Mümkün Mü?

3) Asgari Ücret 2,500 Net!

4) 2,500 TL Mümkün Mü?

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı